Právo prechodu cez pozemok s vlastníckym podielom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Právo prechodu cez pozemok s vlastníckym podielom

Dobrý deň, zakúpili sme pozemok o rozlohe 1350 m2, ktorý sa nachádza mimo zastavaného územia obce, avšak je zaradený do územného plánu. Jeho pôvodné využitie spočívalo v trvalých trávnatých porastoch, avšak obec nám vydala vyjadrenie, že je určený na výstavbu rodinných domov. Od verejnej komunikácie nás oddeľuje 9-metrový pás, ktorý je súčasťou väčšej parcely (13000 m2 orná pôda) obklopujúcej nás z troch strán. Aj táto parcela je v územnom pláne a je celá určená na výstavbu rodinných domov. Na štvrtej strane sa nachádza strmý svah bez prístupovej cesty. Prechod cez 9-metrový pás je pre nás jedinou "nevyhnutnou cestou". V rámci tohto pásu parcely, cez ktorý chceme získať právo prejazdu, prechodu a ťahania inžinierskych sietí nachádzajúcich sa na opačnej strane cesty, máme kúpený podiel 1/110, čo predstavuje 122 m2. Pás o šírke 9 metrov tvorí kanál a kríky zasahujúce do nášho pozemku. Pôvodne nevyužívaný pás je miernym svahom. Celkový počet vlastníkov tejto parcely je 40, z toho je 7 v správe Správy pozemkového fondu a 4 sú "domnelí dediči". Po konzultácii so Správou pozemkového fondu mi bolo povedané, že dohoda s domnelými dedičmi nie je možná. Podiel na parcele (1/110, 122 m2), cez ktorú chceme vytvoriť prístupovú cestu (asi 20-30 m2), sme zakúpili len z dôvodu zabezpečenia prístupu na náš pozemok. Môžete nám poradiť, ako by sme mali postupovať? Ďakujeme za ochotu.

Odpoveď: Právo prechodu cez pozemok s vlastníckym podielom

Dobrý deň.

Zriadiť vecné bremeno - právo prechodu - je možné buď na základe zmluvy alebo na základe rozhodnutia súdu. Z dôvodu toho, že zmluvu o zriadení vecného bremena musia podpísať všetci spoluvlastníci nehnuteľnosti, tento spôsob zriadenia vecného bremena vo Vašom prípade nebude možný. Preto prichádza do úvahy len rozhodnutie súdu. Avšak účastníkmi konania musia byť všetci spoluvlastníci a preto potrebujete zistiť všetkých spoluvlastníkov. Odporúčam informovať sa priamo na katastri nehnuteľnosti akým spôsobom by ste zistili týchto domnelých vlastníkov alebo ako by ste mohli danú situáciu riešiť.