Koľko stojí kontrola zmluvy advokátom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Koľko stojí kontrola zmluvy advokátom?

Dobrý deň, mohli by ste mi povedať, koľko by stála kontrola zmluvy advokátom?

Obdržali sme zmluvu na podpis od realitnej kancelárie.

Radi by sme túto zmluvu nechali skontrolovať odborníkom, ktorý sa zaoberá takýmto typom práva. Chceme si za poplatok nechať zmluvu skontrolovat, aby sme predišli prípadným problémom.

Prosím o stanovenie ceny za kontrolu zmluvy advokátom z Vašej advokátskej kancelárii, nakoľko nemám predstavu o cene za takúto službu.

Odpoveď: Koľko stojí kontrola zmluvy advokátom?

Dobrý deň,

svoju zmluvu, ktorú chcete skontrolovať, nám pošlite cez tento formulár: Formulár na vloženie zmluvy na kontrolu. Ja vám pošlem nezáväznú cenovú ponuku.

To, koľko stojí kontrola zmluvy advokátom určím podľa typu zmluvy a rozsahu zmluvy.

Na to, aby som Vám vedel uviesť presnú odmenu za jej kontrolu (spripomienkovanie), musím ju vidieť. Veľa zmlúv je veľmi dobre napísaných a sú vyvážené.

Najčastejšie ovplyvní výšku sumy za kontrolu zmluvy advokátom najmä rozsah zmluvy (počet strán) a tiež druh zmluvy, ktorú chcete skontrolovať.

Uvediem pár príkladov, koľko stojí kontrola rôznych typov dokumentov:

- kontrola uznania dlhu stojí od 60 eur,

- kontrola zmluvy o pôžičke stojí od 80 eur,

Pokiaľ ide o kontrolu kúpnej zmluvy k nehnuteľnosti, cena závisí od toho v akom stave je kúpna zmluva. Kontrola zmluvy, ktorá má 3 normostrany nestojí rovnako ako tá, ktorá má 26 normo-strán. (Normostrana je štandardizovaná strana s 1800 znakmi textu vrátane medzier).

Vzor skontrolovanej zmluvy si môžete pozrieť tu: Vzor skontrolovanej zmluvy advokátom (s pripomienkami).

Predpokladám, že máte kúpnu zmluvu alebo zmluvu o budúcej zmluve. Pošlite nám prosím mailom zmluvu vo formáte ".doc". Pripomienky k zmluve Vám zapracujeme priamo do zmluvy, tak aby si ich predávajúci mohol pozrieť priamo zapracované v zmluve.

Pokiaľ nebudete niečomu rozumieť, vysvetlím Vám to. Tiež Vás upozorním na problematické časti zmluvy a riziká.

Nekončím len tým, že Vám pošlem spripomienkovanú zmluvu. O finálnej podobe zmluvy budeme komunikovať a je to v cene za jej kontrolu. Dôležité je, aby ste porozumeli tomu, čo budete podpisovať. Ak bude potrebné spísať dodatok, s tým vám tiež pomôžeme.

Skontrolovali sme doteraz už stovky kúpnych zmlúv od bežných (4 stránkových) po komplikovanejšie (30 stranové), preto viem presne na čo sa zamerať, aby bol klient chránený.

Pokiaľ ste z Bratislavy alebo blízkeho okolia, je možné si na spripomienkovanie zmluvy dohodnúť osobné stretnutie. V niektorých prípadoch, pokiaľ to klient žiada je možné osobné stretnutie s protistranou s našim zastúpením.

Určite nie je správne spoliehať sa na to, že zmluvu vypracovala realitná kancelária a že zmluva je tým pádom vyvážená.

To je omyl.

Klientom realitnej kancelárie je predávajúci a nie Vy (kupujúci), preto je zmluva často formulovaná v prospech predávajúceho.

Na záver si dovolím uviesť, že včasným a správnym spripomienkovaním zmluvy advokátom (akýmkoľvek) ušetríte nemalé peniaze, ktoré by ste v prípade sporu museli investovať do právnych rozborov alebo súdnych konaní a zastupovaní. To, koľko stojí kontrola zmluvy advokátom v našej kancelárii Vám oznámime v priebehu niekoľkých hodín (prípadne aj minút).

Odmena za kontrolu zmluvy často závisí od kvalifikácie advokáta a môže stáť až niekoľko stoviek eur (pri mnoho-stranových a komplikovanejších zmluvách).

Čas dokedy chcete zmluvu skontrolovať si môžete určiť sami. Potrebujem to samozrejme vedieť vopred.

Ak chcete, aby som Vám skontrolovať zmluvu, je potrebné súhlasiť s tým, že odmena za kontrolu zmluvy sa platí vopred.

Cieľom kontroly zmluvy advokátom je, aby ste boli chránený-á v prípade problémov, aby sa nestalo, že prídete o peniaze a aj nehnuteľnosť.

Typickými problémami sú:

- vlastník nadobudol nehnuteľnosť podvodom a túto predáva (je potrebné skontrolovať históriu nadobudnutia nehnuteľnosti),

- vlastník zamlčal vady - najmä pokiaľ ide o skryté vady (pleseň, problémy s elektrinou..a veľa ďalších),

- kúpna cena je nastavená tak, že môžete prísť nielen o nehnuteľnosť ale aj o peniaze,

- zmluvné strany si dohodnú preddavok a ten je nesprávne uvedený v zmluve,

- nedostatočné záruky, ak by nedošlo k prevodu a obchod nezrealizoval,

- nesprávne formulované ustanovenia o zmluvných pokutách,

- nedostatočne formulované odovzdanie nehnuteľnosti,

- nevyvážená zmluva ohľadom práv a povinností,

Asi najčastejšia požiadavka na kontrolu konkrétneho typu zmluvy je kontrola kúpnej zmluvy k nehnuteľnosti. Prípadne kontrola zmlúv, ktoré na seba naväzujú (rezervačná zmluva, zmluva o budúcej zmluve a kúpna zmluva).

Asi najkomplikovanejšie sú developerské zmluvy, v ktorých sú často podmienky pre kupujúceho nastavené nevyvážene.

Pošlite nám svoju zmluvu (vložením do tohto formulára) a ja vám pošlem, koľko by taká právna pomoc stála: Nezáväzná CENOVÁ PONUKA

Pokiaľ sa rozhodnete skontrolovať si zmluvu sám, zamerajte sa na tieto dve hlavné časti zmluvy:

1/ Predmet prevodu

Skontrolujte si, či v zmluve sú uvedené všetky nehnuteľnosti, ktoré kupujete (s uvedením čísla parcely, výmery, druhu pozemku a tiež či ide o parcelu registra C alebo E).

Pri prevodoch bytov sa často zabúda na spoločné nebytové priestory (hlavne v starších bytových domoch).

Pri prevodoch bytov sa niekedy uvádza aj príslušenstvo, nie vždy je však uvedené. Preto je potrebné si dať pozor, či tam bolo uvedené alebo nie a podľa toho ho aj ďalej v zmluve špecifikovať.

2/ Kúpna cena

Druhou veľkou témou pri kontrole zmluvy je kúpna cena.

Pri developerských projektoch, keď byt ešte neexistuje (nie je postavený) je potrebné zabezpečiť kúpnu cenu. Často sa stretávame s tým, že zmluvy sú formulované tak, že kúpnu cenu zaplatí kupujúci v 100% výške ešte pred tým ako nadobudne vlastníctvo k bytu. Ak by medzi časom, keď bola vyplatená celá kúpna cena a časom zápisu do katastra sa developer dostal do konkurzu, kupujúci môže prísť o všetky peniaze.

Všimnite si hlavne to, či predávajúci nie je len SRO-čka založená pre tento účel. Napríklad 1-2 roky stará SRO (to uvidíte cez stránku obchodného registra www.orsr.sk. Obyčajne predajom posledného bytu je táto SRO zlikvidovaná. Potom nastáva problém, kde si uplatniť prípadne vady v byte.

Pri spôsobe platenia je obyčajne prvá splátka vo výške provízie (obyčajne od 1500 eur do 5000 eur). ; V zmluve si dajte pozor, aby táto splátka bola zarátaná do kúpnej ceny.

Ak financujete kúpu nehnuteľnosti z bankového prevodu, tak peniaze z banky musia ísť predávajúcemu ako posledné. To znamená, že ak dávate peniaze z vlastných zdrojov, tak sa vyplácajú ako druhé v poradí. Banka potrebuje doklad o tom, že tie peniaze boli vyplatené a to buď tak, že v zmluve sa uvedie, že druhá časť kúpnej ceny bola vyplatená alebo banke predložíte doklad o úhrade druhej časti kúpnej ceny.

Najbezpečnejšie pre kupujúceho je vložiť peniaze do notárskej úschovy alebo bankovej úschovy (vinkulácia). Peniaze budú prepustené predávajúcemu až vtedy ak sa kupujúci stane vlastníkom. Zároveň kupujúci nemôže s peniazmi nakladať, kým sú v úschove. Tak sa zaručí istota pre obe strany.

Banková úschova stojí okolo 80,- € (závisí to však aj od banky). Notárska úschova je často drahšia a môže stáť okolo 150-200 eur, závisí to aj od sumy, ktorá je predmetom úschovy.

Ostatné časti zmluvy nevyžadujú takú pozornosť ako tieto dve vyššie uvedené. Preto 70 % času venujeme týmto ustanoveniam a zvyšných 30 % času ustanoveniam, ktoré sú doplnkové.

Pripájam link, ak by ste sa rozhodli, že chcete nechať zmluvu skontrolovať advokátom: Formulár pre kontrolu zmluvy advokátom