Musím akceptovať odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy na vozidlo?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Musím akceptovať odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy na vozidlo?

Dobrý deň, predal som svoje osobné vozidlo súkromnej osobe na štandardnu kúpno-predajnu zmluve stiahnutu z web stránky. Nový majiteľ si bol auto vyskúšať, prišiel s vlastným mechanikom a ďalšími 2 osobami na obhliadku. Ani kupujúci, ani jeho mechanik nemali výhrady a akceptovali stav vozidla v akom sa predávalo. Po odskúšaní som ho informoval o problémoch, o ktorých som vedel, že auto ma, nechal som ich bez obmedzenia si všetko znova pozrieť predtým ako sme sa dohodli na predaji / kúpe. Podpísali sme kúpno-predajňu zmluvu, predajna cena bola vyplatená na mieste a kupujúci odišiel na aute preč. Do 2 dni som na polícii odhlásil auto na jeho meno a dodal mu doklady z polície, aby si on mohol vozidlo prihlásiť na seba. Po 3 dňoch dal auto do nejakého servisu, kde rozobrali polovicu motora a kontaktoval ma stále buď mechanik, s ktorým bol na obhliadku alebo priamo mechanik zo servisu, kde sa auto opravuje, že sú tam chyby a vady na motore a pod. Na aute odišiel po vlastnej osi, auto ma plátne STK a EK a ja som si nebol vedomý chýb, ktoré mi teraz "vyhadzujú" na oči a kvôli ktorým chce odstúpiť od zmluvy. Nie som mechanik, auto bolo pravidelne servisované a jazdilo. Nakoniec, kupujúci na ňom odišiel domov. Teraz mi ho chce vrátiť, už ale v nepojazdnom stave (rozobratý motor), že on už auto nechce, že som mu nepovedal všetko. Ja teraz neviem, ako sa môžem brániť, nakoľko auto je už odhlásené na neho, poistky sú zrušené a hlavne auto už nejazdí po vlastnej osi. Všade na internete sú len rady ako na odstúpenie od zmluvy zo strany kupujúceho, ja ako predávajúci, ktorý spravil všetko podľa najlepšieho vedomia a svedomia teraz neviem, čo môžem robiť. O tých chybách som naozaj nevedel, keďže som auto servisoval a nie som odborné vzdelaný na to, aby som dokázal korektne posúdiť stav. Umožnil som kupujúcemu neobmedzenú prehliadku a skúšobnú jazdu pred samotnou kúpou, pričom sa dobrovoľne rozhodol to auto kúpiť a akceptoval stav v akom sa predáva. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Musím akceptovať odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy na vozidlo?

Dobrý deň, v zmysle § 597 Občianskeho zákonníka, ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Citované zákonné ustanovenie upravuje tzv. objektívnu zodpovednosť predávajúceho, ktorá sa uplatní bez ohľadu na to, či ten o vade vedel alebo nie. Rozhodujúci je však charakter a rozsah vady, na základe ktorej môže kupujúci požadovať primeranú zľavu z kúpnej ceny, ak ide o vadu, ktorá nebráni užívaniu veci. Podľa môjho názoru nemôže kupujúci reklamovať vady na ojazdenom vozidle, ktoré súvisia s jeho vekom a bežnému opotrebeniu. Kupujúci predsa nemôže očakávať, že ojazdené vozidlo bude mať súčiastky v technickom stave ako nové vozidlo, a tieto reklamovať. Odstúpiť od zmluvy môže kupujúci teda len vtedy, ak ide o vadu, ktorá spôsobuje, že vozidlo nemožno užívať, alebo ak ste nepravdivo informovali kupujúceho o určitých technických vlastnostiach vozidla.