Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky?

Má zamestnávateľ právo stiahnuť zamestnancovi prémiovú časť mzdy, ktorá predstavuje takmer polovicu výplaty, bez udania akéhokoľvek dôvodu, či už písomného alebo ústneho, a tiež nočné príplatky?

Odpoveď: Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky?

Dobrý deň, prémie sú súčasťou tzv. pohyblivej, doplnkovej zložky mzdy spoločne s osobným ohodnotením, výkonnostnými odmenami alebo inými príplatkami k základnej mzde. Úprava mzdových podmienok je povinnou obsahovou náležitosťou pracovnej zmluvy, preto by mala presne ustanovovať aj podmienky vyplácania prémii. Tieto doplnkové príplatky môžu byť upravené aj v internom dokumente zamestnávateľa, na ktorý môže pracovná zmluva odkazovať. Spravidla však na vyplatenie prémii nemá zamestnanec právny nárok a je vyslovene v kompetencii zamestnávateľa určiť podmienky pre priznanie alebo rozhodnúť o podmienkach ich vyplácania. Na nočné príplatky má v zmysle § 123 Zákonníka práce už zamestnanec právny nárok, a to najmenej vo výške 20% minimálnej mzdy za hodinu za každú hodinu nočnej práce. Toto mzdové zvýhodnenie však už môže byť premietnuté v obsahu Vašej pracovnej zmluvy o mzdových podmienkach.