Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešovský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky?

Má zamestnávateľ právo stiahnut zamestnacovi prémiovu časť mzdy, skoro polovicu výplaty, bez udania nejakého dovodu, či už pisomného alebo ustneho a tiež nočné príplatky?

Odpoveď: Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky?

Dobrý deň, prémie sú súčasťou tzv. pohyblivej, doplnkovej zložky mzdy spoločne s osobným ohodnotením, výkonnostnými odmenami alebo inými príplatkami k základnej mzde. Úprava mzdových podmienok je povinnou obsahovou náležitosťou pracovnej zmluvy, preto by mala presne ustanovovať aj podmienky vyplácania prémii. Tieto doplnkové príplatky môžu byť upravené aj v internom dokumente zamestnávateľa, na ktorý môže pracovná zmluva odkazovať. Spravidla však na vyplatenie prémii nemá zamestnanec právny nárok a je vyslovene v kompetencii zamestnávateľa určiť podmienky pre priznanie alebo rozhodnúť o podmienkach ich vyplácania. Na nočné príplatky má v zmysle § 123 Zákonníka práce už zamestnanec právny nárok, a to najmenej vo výške 20% minimálnej mzdy za hodinu za každú hodinu nočnej práce. Toto mzdové zvýhodnenie však už môže byť premietnuté v obsahu Vašej pracovnej zmluvy o mzdových podmienkach. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky? (Pracovné právo)

Zamestnávateľ priznal zamestnancovi prémie s účinnosťou od 01. 02. Počas marca tento zamestnanec opakovane chodil neskoro na pracovisko. Zamestnávateľ chce prémie odobrať a tiež, aby mu zamestnanec vrátil už vyplatené prémie.

Odpoveď: Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.03.2020)

Dobrý deň,

to, či ich musí vrátiť záleží od toho, ako je nastaven mzdový predpis u zamestnávateľa, resp. ako je nastavená pracovná zmluva. Ak vznikol nárok na prémie a tieto boli vyplatené, nemožno ich následne žiadať späť, ak sa zamestnanec začne správať tak, že by na nich už v budúcnosti nemal mať nárok. Vrátiť vyplatené platby je zamestnanec povinný ak vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty. Ak teda neboli vyplatené ani omylom ani nesprávne, tak ich vrátiť nemusí. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky? (Pracovné právo)

Dobrý deň, pán doktor, chcel by som Vás poprosiť o radu. V súčastnosti som zamestnaný v jednej firme a vznikol taký problém, že v mojej mesačnej mzde od februára 2018 do decembra 2018 mi bola vyplácaná prémia, na ktorú som nemal nárok. Mzdová účtovníčka mi poslala email, v ktorom stojí, že, aby som prišiel na personálne oddelenie podpísať splátkový kalendár na vrátenie neoprávnene vyplatených prémií od februára 2018 do decembra 2018. Zaujímalo by ma, že prečo to účtovníčka zistila až vo februári 2019, a či je zodpovedná za jej pochybenie, a či ide o jej profesnú chybu. Ďalej čo mi hrozí ak by som nepodpísal splátkový kalendár na vrátenie peňazí? Ďakujem za odoved.

Odpoveď: Môže zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť prémie a príplatky?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.02.2019)

Dobrý deň, 

treba zistiť vo Vašom prípade ako boli určené a stanovené podmienky na vyplácanie prémií v mzdovom predpise firmy resp. v nejakom prémiovom poriadku, či ste splnili alebo nesplnili podmienky na ich vyplácanie. Toto by Vám mala objasniť písomnou formou firma kde ste zamestnaný, teda nejednať s Vami tak, aby ste sa dostavili k podpísaniu splátkového kalendára. Preto žiadajte písomné vysvetlenie neoprávnenosti vyplácania prémií vrátane uvedenia konkrétneho predpisu.

Ak bude výsledok ten, že v skutočnosti Vám prémie nepatrili, čo je pochybením zo strany organizácie, odporúčame podpísať splátkový kalendár. 

Splátky v zmysle ust. § 131 Zákonníka práce môžu byť vo výške maximálne ako by boli v prípade exekučného konania. Vyššie splátky by bolo možné vykonávať len na základe Vášho súhlasu.

Pri rozsahu splátky z Vašej strany odporúčame pozrieť exekučnú kalkulačku na internete (majú ju zverejnenú exekučné úrady na svojich stránkach), kde zistíte aké maximálne zrážky sú možné. Vo Vašom prípade je to však vec dohody so zamestnávateľom.

Pokiaľ bude požiadavka zamestnávateľa oprávnená a nebudete súhlasiť so splátkami, bude sa môcť obrátiť na súd.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku