Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môže väčšinový spoluvlastník disponovať so spoločnou vecou?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Môže väčšinový spoluvlastník disponovať so spoločnou vecou?

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či je v prípade spoluvlastníctva nehnuteľnosti stanovený minimálny podiel pre menšinového vlastníka, ktorý mu umožňuje spolurozhodovať o nehnuteľnosti. Konkrétne, ak budem mať menšinový podiel spoluvlastníctva k bytu mojej matky, môže matka byt predať alebo ho venovať bez môjho súhlasu? Byt je momentálne predmetom dedičského konania, ale ja neuplatňujem nárok na zákonný podiel, len na minimálny podiel, povedzme 3%. Neplánujem byt užívať ani ním disponovať, chcem iba zabrániť jeho predaju či venovaniu tretej osobe bez môjho súhlasu. Stačí mi na to minimálny vlastnícky podiel a ak áno, o aký podiel sa jedná? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Môže väčšinový spoluvlastník disponovať so spoločnou vecou?

Dobrý deň, spoluvlastnícky podiel predstavuje ideálne vyjadrenie podielu, akým sa spoluvlastník podieľa na právach a povinnostiach zo spoluvlastníctva k určitej veci. Najčastejšie je vyjadrený zlomkom, a teda môže byť vyjadrený akoukoľvek minimálnou hodnotou, ktorú možno matematicky definovať. Každý spoluvlastník môže samostatne disponovať len so svojim spoluvlastníckym podielom, pričom pri jeho prevode musí dodržať ustanovenia o predkupnom práve ostatných spoluvlastníkov.