Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadom vlastníckych práv manželov. S manželom sme spolu 10 rokov. Postavili sme si spoločne nadstavbu na jeho rodičovský dom, v ktorej momentálne bývame. Majiteľmi domu sú však jeho rodičia, ktorí bývajú pod nami. Na prerábku povaly, kde žijeme, sme si vzali úver vo výške 15 000 eur, ktorý splácame, a úver je vedený na mojom bankovom účte. Vlastníme aj automobil, ktorý už splácame len posledných niekoľko mesiacov. Máme spolu maloleté dieťa. Chcela by som sa opýtať, ako by to bolo po prípadnom rozvode. Mala by som nárok na bývanie v tomto dome? Musel by ma manžel vyplatiť? Alebo by som rozvodom prišla o všetko a musela by som splácať pôžičku, ktorá je na mojom účte, aj keď bola použitá na opravu domu jeho rodičov? Mám na mysli iba časť domu, ktorú sme vybudovali, nie celý dom alebo časť patracu jeho rodičom. Ak by ma mal odškodniť, ako by to fungovalo, keď dom nie je možné predať? Navyše, manžel má osobné dlhy na zdravotnom a sociálnom poistení. Prosím o radu, nachádzam sa v zložitej situácii a obávam sa, že po rozvode prídem o všetko. Počas týchto 10 rokov som do bývania vkladala všetky svoje peniaze a úspory, a bojím sa, že by som po rozvode mohla zostať bez majetku. Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
vaša situácia je naozaj zložitá a vyžaduje dôkladné zváženie viacerých možností. Najskôr je dôležité pochopiť, že vlastnícke právo k domu patrí rodičom vášho manžela, keďže sú zapísaní ako vlastníci v katastri nehnuteľností. To znamená, že ani vy, ani váš manžel nemáte právny nárok na vlastníctvo časti domu, ktorú ste nadstavali, pokiaľ by ste neuzavreli osobitnú dohodu so svokrovcami alebo by ste neboli zapísaná ako spoluvlastník.
Po rozvode by ste teda nemali automaticky nárok na bývanie v tejto nehnuteľnosti, ak vám to svokrovci neumožnia. Pokiaľ ide o úver, ktorý ste si vzali na prerábku, ak je vedený na vašom mene, ste zaň zodpovedná vy, aj keď bol použitý na spoločné účely. V rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) by ste mohli žiadať, aby sa zohľadnili vaše investície do cudzieho majetku, ale v praxi je to komplikované a často závisí od konkrétnych dôkazov a dohôd. Je to totiž investícia do majtku tretej osoby, nie manžela. To právo podlieha premlčaniu.
Automobil, ak bol nadobudnutý počas manželstva, patrí do BSM a mal by sa vyporiadať medzi vami. Čo sa týka odškodnenia za investície do domu, môžete žiadať náhradu za zhodnotenie cudzej veci podľa § 667 Občianskeho zákonníka, ale úspech závisí od preukázania výšky investícií a dohody so svokrovcami a tiež od toho či to nebolo viac ako pred 2 rokmi.
Odporúčam vám zvážiť rokovanie so svokrovcami o možnosti zotrvania v dome alebo o finančnej kompenzácii. Zároveň by ste mali pripraviť podklady o všetkých investíciách a úveroch. Ďalším krokom je konzultácia s advokátom, ktorý vám pomôže pripraviť konkrétny návrh na vyporiadanie BSM a prípadné uplatnenie nárokov voči manželovi alebo svokrovcom.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
17. januára
Veľmi oceňujem ponúknutú možnosť, obrátiť sa na odborníka online. Odpoveď som dostala v krátkom čase a veľmi mi pomohla, ďakujem a odporúčam.
recenzie
12. februára
Som veľmi spokojná s reakciou na moju otázku. Odporúčam využitie tohto poradenstva.
recenzie
2. januára
Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu a odbornú odpoveď na moju otázku. Veľmi ste mi pomohli a vyhla som sa tak zbytočným nedorozumeniam. Ešte raz ďakujem a určite Vás odporúčam.
recenzie
9. decembra
Veľmi ľudský prístup, poradia a pomôžu.
recenzie
11. februára
Ochotný a profesionálny prístup. Doporučujem!
recenzie
25. mája
Ďakujem krásne za vyriešenie môjho problému. Môžem len odporúčať. Reakcia na moju otázku bola rýchla a zrozumiteľná.
recenzie
6. júla
Mám len dobrú skúsenosť. Môžem iba odporučiť.
recenzie
1. augusta
Veľmi milo som bola prekvapená vysoko profesionálnym a ľudským prístupom.
recenzie