Fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví

Dobrý deň, rád by som vás požiadal o radu. V piatok sme boli s kamarátmi v podniku a došlo k nepriateľskej situácii. Jeden z mojich kamarátov ma napadol, pretože mal domnienku, že sa chystáme utiecť. Strčil ma do steny, udrel ma päsťou do tváre, uchopil ma za šiju a začal ma škrtiť. V núdzi som zareagoval a použil nôž s dĺžkou čepele 5 cm, pričom som ho bodol tesne nad koleno. Výsledkom bol 3,5 cm hlboký poranenie. Následne som ho vlastným autom na ošetrenie odpáral a počkal, ako to dopadne, a potom som ho odprevadil domov. Ospravedlnili sme sa jeden druhému a dohodli sme sa, že nebudeme túto záležitosť riešit, keďže sme obidaja zodpovední za vzniknúť incidentu. Obaja sme plnoletí a štyri dni sa nič neriešilo, až kým si jeho mama nevšimla jeho zranenie a zavolá políciu. Určite by som chcel vedieť, aký by mohol byť najhorší výsledok tejto situácie. Mohlo by sa to klasifikovať ako ublíženie na zdraví? Alebo ako neprimeraná sebaobrana? Možno nutná obrana? Keby aj sám vypovedal, ako by sa to dalo klasifikovať? Tri osoby sú svedkami toho, ako ma napadol. Aký vývoj môžem očakávať a čo by mohol byť najhorší možný výsledok? Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví

Dobrý deň,

vo Vašom prípade došlo k fyzickému napadnutiu a k ublíženiu  na zdraví. Pokiaľ to bolo nahlásené na polícii, je vysoko pravdepodobné, že budete predvolaný na výsluch, ako aj poškodený.

To, čo z tohto skutku hrozí, závisí od výpovedí jednotlivých účastníkov. Vaše konanie môže byť kvalifikované aj ako nutná obrana, avšak dôležitá je primeranosť nutnej obrany. Odporúčam Vám sa na výsluch na polícii pripraviť. Rovnako sa porozprávať so svojimi kamarátmi, ktorí boli v čase skutku na mieste činu prítomní. Môže Vám totiž hroziť aj trest za umyselne ublíženie na zdraví (sadzba je 6 mesiacov až 2 roky).  To či pôjde o trestný čin závisí aj od toho, aká bude doba liečenia poškodeného. Ak bude liečenie do siedmich dní, nie je to trestný čin.

Ďalšia hranica je 42 dní, ak by liečenie prekročilo 42 dní, potom môže ísť o ťažkú ujmu na zdraví (pri úmyselnom ublížení na zdraví je sadzba 4 roky až 10 rokov v zakládnej skutkovej vete).