Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Dobrý deň. Včera popoludní ma fyzicky napadla jedna žena z našej dediny, a to tak, že ma asi trikrát bezdôvodne udrela. Najprv mi udrela do ruky, potom silno do ramena a nakoniec mi vrazila do kľúčnej kosti. Neskôr sa pokúsila aj o pohryznutie, no stihla som stiahnuť ruku. Incident sa začal tým, že bezdôvodne nadávala na moju mamu a kričala po celej dedine ako zbavená zmyslov. Chcem podať trestné oznámenie za fyzické napadnutie aj ohováranie. Rada by som sa dozvedela, aké môže mať tento incident následky pre útočníčku. Ďakujem.

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Dobrý deň, útočník sa mohol dopustiť prečinu Výtržníctva podľa § 364 Trestného zákona. Podľa tohto ustanovenia, kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že napadne iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. Konanie páchateľa mohlo naplniť aj skutkovú podstatu trestného činu Ublíženia na zdraví podľa § 156 Trestného zákona, ak sa potvrdí, že Vám úmyselne spôsobila ublíženie na zdraví a to tak, že Vám bolo spôsobené poškodenie zdravia, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený Váš obvyklý spôsob života (spravidla aspoň 7 kalendárnych dní). Ak nevznikne útočníkovi za jeho konanie trestnoprávna zodpovednosť, nie je vylúčený postih za spáchanie priestupku.