Čo hrozí môjmu priateľovi za fyzické napadnutie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Čo hrozí môjmu priateľovi za fyzické napadnutie?

Dobrý deň.S priateľom sme žili v spoločnej domácnosti cca 6 týždňov. Všetko bolo v poriadku,rozumeli sme si,plánovali svadbu. Všetko bolo príliš rýchle a ja som mu jedno ráno povedala,že si ho nemôžem zobrať už v novembri,pretože podľa mňa veľmi pije a najskôr sa musí dať do poriadku. Nezvládol to a pojedol 28 lexaurinov. Bol hospitalizovaný a následne preložený na psychiatrickú liečbu. Psychické problémy mám aj ja a môj stav sa rapídne zhoršoval. Preto som poziadala o hospitalizáciu na psychiatrii aj ja. Moja diagnóza je ťažká depresivna porucha, jeho okrem tejto aj ADHD,príznaky závislosti a podobne. 7.10.sme boli obaja prepustení domov a odišli spolu na romantický víkend. Snažiť sa dať dokopy. V sobotu okolo 13tej hodiny bol pod vplyvom alkoholu a fyzicky ma napadol. Bez udania dôvodu. Išla som na pohotovosť,kde som bola 3 dni hospitalizovana na jis traumatologia. Trestné oznámenie som podávať nechcela. Na pn nie som,pretože poberam invalidný dôchodok,no doba liečenia je 3 týždne.mam 7 diagnoz. Chcela som mu nejako pomôcť po tomto všetkom ja po psych.stránke,pretože on si útok vôbec nepamätá a celé dni iba pil a neuzival liečbu. Odviezla som ho na psychiatriu,že mu treba pomôcť,lebo on nie je nebezpečný iba sebe,ale aj okoliu. Na druhý deň ho prepustili s tým,že má podlžnosti voči zdravotnej poisťovni a kým to neuhradi, nemôžu mu vybaviť protialkoholické. A stále iba pil a bol agresívny,tak som vo štvrtok trestné oznámenie podala. Podlozila som všetky lekárske správy,aj z traumatologie, aj z psychiatrie. Priateľ je v podmienke vraj kvôli opakovanemu odobratiu vodičského oprávnenia. On medzi tým prestal piť,našiel si prácu v Bratislave, chce začať odznova, zmeniť sa,všetko napraviť a úprimne to celé ľutuje. A vybavuje aj ambulantnú liečbu u psychiatra. Viem,že pred cca 15 rokmi už 4 roky sedel za napadnutie. Neviem, čo mu teraz hrozí a ako bude posudzovany, keďže má toho za sebou viac. Prosím o odpoveď

Odpoveď: Čo hrozí môjmu priateľovi za fyzické napadnutie?

Dobrý deň, podľa § 156 Trestného zákona, kto inému úmyselne ublíži na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až dva roky. U vášho priateľa však s najväčšou pravdepodobnosťou bude posudzovaná otázka príčetnosti v čase fyzického napadnutia vzhľadom na jeho zdravotný stav a okolnosti spáchania skutku. Ak bude uznaný ako trestne zodpovedný páchateľ, hrozí mu uloženie vyššie uvedeného trestu odňatia slobody resp. iného trestu alebo ochranného opatrenia. Ak Váš priateľ bude uznaný vinným z ublíženia na zdraví za skutok spáchaný v skúšobnej dobe iného podmienečného odsúdenia, hrozí mu premena podmienečného trestu na nepodmienečný. Vzhľadom k trestnej minulosti Vášho priateľa, môže súd na túto skutočnosť prihliadať ako na priťažujúcu okolnosť.