Napadnutie - ublíženie na zdraví


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 1. 1. 2017

Otázka: Napadnutie - ublíženie na zdraví

Bol som som sobotu na silvestra v meste, narazili sme na 3 ludi, ktorí ma napadli, zvalili ma na ceste, plus ma kopali do hlavy a o tela. Prosím o radu, čo mám robiť v takejtko situácií, nepôsobili mi žiadne viditelne zranenia na tvari.  Mám dosť veľke bolesti, stalo sa to v Brezne na čsa pred obchodným domom Point o približne pol 6 ráno. Dakujem za skoru odpoved PS.

Odpoveď: Napadnutie - ublíženie na zdraví

Dobrý deň, choďte sa dať ošetriť, ak to vyžaduje Vaša zdravotná situácia. 

Môžete mať aj otras mozgu, čo nie je vôbec zábava. 

Podajte tiež hneď trestné oznámenie na polícii. Ak to bolo na ulici, potom môžu existovať kamerové záznamy. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Napadnutie - ublíženie na zdraví (Trestné právo)

Dňa 15. 4. 2018 ma napadol sused a bola volaná aj polícia. Bola som 14 dní PN do dnešného dňa mi nedali vedieť, ako to doriešili. Môžem sa tam ísť spýtať?

Odpoveď: Napadnutie - ublíženie na zdraví

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.06.2018)

Dobrý deň. Ak Vám sused spôsobil také poškodenie zdravia, kvôli ktorému ste museli byť 14 práceneschopná, domnievam sa, že mohol naplniť svojim konaním niektorú zo skutkových podstát trestného činu ublíženia na zdraví (ustanovenia § 155 až § 158 Trestného zákona).

Podľa ustanovenia § 123 ods. 2 Trestného zákona platí, že: "Ublížením na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného." Z časového hľadiska pritom treba dikciu "nie iba na krátky čas" vykladať tak, že ide spravidla aspoň o 7 dní. Nakoľko vo Vašom prípade ste boli práceneschopná až 14 dní, tento predpoklad možno považovať za splnený.

Konanie Vášho suseda by teda malo byť riešené v rámci trestného konania, pričom Vy by ste mali byť v procesnom postavení poškodenej. Ako poškodená sa pritom môžete informovať ohľadom stavu veci.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Napadnutie - ublíženie na zdraví (Trestné právo)

Dobrý deň, môj sedemnásťročný syn, bol napadnutý dospelou osobou, pričom mu bol päsťou zlomený nos, mal tržné raný na sliznici s krvácaním. Podali sme trestné oznámenie, syn sa liečil a chodil na pravidelne kontroly k ošetrujúcemu lekárovi, ktorý po mesiaci zhodnotil, liečbu ako ukončenú. Syn mával počas tej doby bolesti, zle spával, aj dýchanie mával sťažené. Polícia nám poslala uznesenie, ešte skôr, než jeho lekár mu ukončil liečbu, že doba liečenia a PN, bola menej, ako sedem dni, toto vypracoval posudkový lekár, ktorého si najala polícia. Vôbec nebrali do úvahy, že celú dobu liečenia, sme polícii poskytli vždy formou kópií, lekárskych správ. Poslednú, o ukončení liečby, sme ani nestihli zaniesť do spisu s prišlo uznesenie, že vec dávajú na občiansko-právne konanie, uznesenie neobsahovalo ani to, že sme predtým, formou výpovede, žiadali odškodné, formou bolestného. Doteraz ani nekontaktovali synovho ošetrujúceho lekára, aby sa k zraneniu vyjadril. Ako mám pokračovať, čo ďalej, keď voči uzneseniu, mám nárok na sťažnosť, iba tri dni, dnes, 9. Mája mi bolo doručené, ako zákonnému zástupcovi. Je to dosť naliehavé. Ďakujem.

Odpoveď: Napadnutie - ublíženie na zdraví

Odpovedá: Advokát Nitra (odpoveď odoslaná: 11.05.2017)

Dobrý deň. Za daných okolností je nutné podať proti uzneseniu policajta sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať prokurátor. K sťažnosti môžete pripojiť aj lekárske správy od ošetrujúceho lekára Vášho syna.
Lehota na podanie sťažnosti je skutočne iba trojdňová, pričom začína planúť až od nasledujúceho dňa po prevzatí uznesenia. Ak ste teda uznesenie prevzali 09.05.2017, tak posledný deň lehoty je 12.05.2017 (piatok).
Pre úplnosť ešte dodávam, že právna úprava sťažnosti je uvedená najmä v § 185 a nasl. Trestného poriadku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk