Máte
otázku?

Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Dobrý deň. Včera popoludní ma jedna žena z našej dediny fyzicky napadla a to tak, že asi 3 krát do mňa bezdôvodne buchla. Najprv to bolo do ruky, potom ma silno buchla do ramena a nakoniec mi silno vrazila do kľúčnej kosti. Neskôr ma chcela aj pohrýzť, no stihla som si stiahnuť ruku. Začalo to tým, že začala nadávať bez dôvodu na moju mamu a kričala po celej dedine ako zmyslov zbavená. Chcela by som podať trestné oznámenie za fyzické napadnutie aj ohováranie. Rada by som vedela, že aké to bude mať dalšie následky pre útočníka? Ďakujem

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Dobrý deň, útočník sa mohol dopustiť prečinu Výtržníctva podľa § 364 Trestného zákona. Podľa tohto ustanovenia, kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že napadne iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. Konanie páchateľa mohlo naplniť aj skutkovú podstatu trestného činu Ublíženia na zdraví podľa § 156 Trestného zákona, ak sa potvrdí, že Vám úmyselne spôsobila ublíženie na zdraví a to tak, že Vám bolo spôsobené poškodenie zdravia, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený Váš obvyklý spôsob života (spravidla aspoň 7 kalendárnych dní). Ak nevznikne útočníkovi za jeho konanie trestnoprávna zodpovednosť, nie je vylúčený postih za spáchanie priestupku.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Dobrý deň, moja priateľka je bisexuálka včera sme boli na zábave kde prišla za jednou ženou chvíľku sa rozprávali a dali si jednu pusu a počul a videl ich kamarát tej ženy, ktorý pravdepodobne musel niečo mojej priateľke povedať na jej orientáciu a uraziť ju, pretože ona mu dala 3 slabé päste na tvar ten chalan mal maličký monokel, ktorý som ani nevidel, keď som tam za nimi prišiel ten chalan mi normálne povedal, že sa mu ja a moja priateľka mame ospravedlniť. Ja som po ňom nakričal, že čo si vôbec dovolil povedať niečo homofóbne mojej priateľke je to predsa diskriminácia a teraz ešte čaká ospravedlnenie a tento človek zavolal po mojom kričani policajtov a dal trestne oznámenie my sme šli medzitým domov ani sme nevedeli, že to volal policajtom teraz čakáme na políciu kedy nás zavolajú moja priateľka by mu nikdy neublížila len tak bezdôvodne, lenže bola opitá a nepamätá si presne čo jej povedal a najhoršie je to, že tam boli okolo len kamaráti toho chalana takže oni kľudne povedia, že ten chalan nemal žiadne homofóbne urážky a to dievča vyzeralo, že je na našej strane ale, keď sme odišli vraj policajtom hovorila úplný opak presne to, že ona mu dala päste len tak. Moja priateľka chodí k psychológovi kvôli tomu, že bola vyčleňovaná dlho zo spoločnosti aj za jej orientáciu a mala sklony k samovraždám. Chcem sa spýtať ako sa dá z tohoto prípadu dostať, aby nebola ďalej stíhaná za výtržnosť. Chceme to len ukončiť a nepotrebujeme sa ako malé deti handrkovať za to, že on diskriminoval moje dievča a ona mu dala pár rán do tváre. Mali by sme podať aj my trestne oznámenie alebo stačí, keď to uvedieme do spisu a máme právo nahliadnuť do spisu svedkov? Pretože vieme, že policajti si veľmi radi menia zákony podľa seba ale radšej sa spýtam odborníka ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.07.2020)

Dobrý deň,
poradiť presne ako postupovať je bez podrobnej znalosti prípadu vždy veľmi ťažké.

Ako svedok, resp. Vaša partnerka ako obvinená máte právo nahliadať do vyšetrovacieho spisu a robiť si z neho výpisy, fotokópie dokumentov. Podávať trestné oznámenie iba z toho dôvodu, aby sa znížilo podozrenie z pohľadu Vašej partnerky sa nám javí v tomto prípade skôr ako nesprávne. Práve toto by mohlo policajtov nasmerovať nesprávnym smerom.

Trestné stíhanie už v prípravnom konaní môže byť ukončené viacerými alternatívnymi spôsobmi a nie podaním obžaloby. Ak ide poškodenému naozaj iba o ospravedlnenie a zrejme určité morálne zadosťučinenie (čo môže byť už samotné začatie trestného stíhania) je vysoká pravdepodobnosť, že on sám bude súhlasiť s tým, aby táto vec bola ukončená inak než podaním obžaloby.

Odporúčame Vám vyhľadať advokáta vo Vašom okolí, ktorý by podrobne preskúmal túto vec, vzal do úvahy už vykonané dôkazy a následne sa Vám pokúsil poradiť ako ďalej v tejto veci postupovať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Dobrý deň, dnes na mňa nemenovaná osoba fyzicky zaútočila, trafila mi hlavu o okno auta, ťahala za vlasy, hlava o naraz auta ma doteraz boli, ale nebude to asi na zdravotné ošetrenie. Chcem sa iba spýtať, ako to riešiť s políciu, chcem podať trestne oznámenie za fyzické napadnutie. Mám zájsť na policajnú stanicu alebo stačí iba zavolať. Takéto veci riešim prvýkrát za pochopenie ďakujem.

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.07.2020)

Dobrý deň,
postačuje aj telefonicky oznámiť, hoci my klientom vždy odporúčame písomne podať trestné oznámenie. Pri písomnom podaní trestného oznámenia sa vyvarujete tomu, že by poverený príslušník PZ SR pochopil niektorú skutočnosť odlišne, než sa reálne stala. Rovnako v písomnom podaní budú presne uvedené nielen okolnosti, ale aj čas, miesto... aby sa dal skutok čo najlepšie identifikovať.

Bez lekárskej správy a preukázania zranenia spôsobeného predmetným skutkom však môžu policajti skutok posúdiť aj iba ako priestupok.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Dobrý deň, 16. 4. cca o 00:30 som prišiel domov z krčmi po urgentnom telefonáte otca. Mal som mierne vypité a hneď medzi dverami začal na mňa kričať, nech sa idem osprchovať a spať, čo som odmietol. Následne ma začal fackovať a mama ma udierala. Chceli ma potom odtiahnuť, ale ja som sa nedal a otec ma chytil rukami za obe uši a ťahal ma za ne asi dva metre, až kým som sa mu nevyšmykol, následne ma opäť fackoval. Po celý čas som sa mu snažil vysvetliť celú situáciu, ale on ma len bol. Mám doudierané ruky, nechtami sa mi otec zaryl do uši, tie mi celý deň krvácali a mám ich modrinové, počujem slabšie na práve ucho. Ľavé oko mám opuchnuté, červené a zahmlené videnie. Nemôžem ani poriadne jesť, pretože mám doudieranú hornú čeľusť. Celej situácii predchádzal konflikt s bratom, ktorý ma chcel dostať z krčmi, ale ja som nechcel ísť domov, následne ma vyvliekol von a hodil ma o zem, keďže som bol podgurážený, nestihol som dať ruky pred seba, ľavou rukou som narazil do obrubníka, z čoho mám obité hánky, mám rozbité obe kolena a škaredú ranu vedľa pravého oka, keďže som hlavou buchol o zem. Podotýkam, že ja som fyzicky na nikoho zo zainteresovaných nezaútočil, všetky útoky som vydržal, keďže som statný chlap. Dá sa niektorý z týchto činov klasifikovať ako napadnutie alebo ublíženie na zdraví? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.04.2017)

Dobrý deň. Nemožno vylúčiť to, že Vami opísaná situácia by mohla byť kvalifikovaná ako priestupok, prípade až niektorý z trestných činov proti zdraviu. Dôležitý je pritom nielen rozsah zranení, ktoré Vám boli spôsobené, ale aj doba ich liečenia. Vo Vašej otázke však nespomínate, že by ste boli na pohotovosti alebo u lekára a ani to, ako dlho by ste s zo spôsobených poranení mali liečiť.
Každopádne vzhľadom na to, že ide o incident s príbuznými, je na mieste dôsledné zváženie toho, či budete vo veci podávať trestné oznámenie, ale v rámci zachovania čo najlepších rodinných vzťahov sa pokúsite celú situáciu odkomunikovať a vysvetliť si s Vašimi príbuznými. Trestnoprávne prostriedky by som v danej veci považoval za ten najkrajnejší spôsob riešenia celého incidentu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku