Máte
otázku?

Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Dobrý deň. Včera popoludní ma fyzicky napadla jedna žena z našej dediny, a to tak, že ma asi trikrát bezdôvodne udrela. Najprv mi udrela do ruky, potom silno do ramena a nakoniec mi vrazila do kľúčnej kosti. Neskôr sa pokúsila aj o pohryznutie, no stihla som stiahnuť ruku. Incident sa začal tým, že bezdôvodne nadávala na moju mamu a kričala po celej dedine ako zbavená zmyslov. Chcem podať trestné oznámenie za fyzické napadnutie aj ohováranie. Rada by som sa dozvedela, aké môže mať tento incident následky pre útočníčku. Ďakujem.

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

Dobrý deň, útočník sa mohol dopustiť prečinu Výtržníctva podľa § 364 Trestného zákona. Podľa tohto ustanovenia, kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že napadne iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. Konanie páchateľa mohlo naplniť aj skutkovú podstatu trestného činu Ublíženia na zdraví podľa § 156 Trestného zákona, ak sa potvrdí, že Vám úmyselne spôsobila ublíženie na zdraví a to tak, že Vám bolo spôsobené poškodenie zdravia, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený Váš obvyklý spôsob života (spravidla aspoň 7 kalendárnych dní). Ak nevznikne útočníkovi za jeho konanie trestnoprávna zodpovednosť, nie je vylúčený postih za spáchanie priestupku.

Trápi vás "Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Dobrý deň, môžem sa spýtať, čo mám robiť v prípade, ak som raz išiel cez park v meste a fyzicky ma tam napadli dvaja chlapci? No tam to neskončilo. Našli si ma na sociálnej sieti a teraz dostávam vyhrážky, že ešte neskončili a podobne. V súčasnej chvíli sa bojím chodiť po meste, aby som ich nestretol. Čo mám robiť?

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

(odpoveď odoslaná: 26.01.2023)

Dobrý deň,
danú situáciu treba riešiť, podajte trestné oznámenie na políciu alebo prokuratúru, a to ústne do zápisnice alebo písomne poštou. Zodpovedné osoby by sa mohli dopúšťať trestných činov ublíženia na zdraví a nebezpečného vyhrážania. Nakoľko Vám začali vypisovať aj cez sociálne siete, tak použite dané údaje na identifikáciu daných osôb a predložte dané údaje orgánom činným v trestnom konaní. Verím, že orgány činné v trestnom danú situáciu vyriešia a páchatelia budú spravodlivo potrestaní.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Dobrý deň, moja priateľka je bisexuálka včera sme boli na zábave kde prišla za jednou ženou chvíľku sa rozprávali a dali si jednu pusu a počul a videl ich kamarát tej ženy, ktorý pravdepodobne musel niečo mojej priateľke povedať na jej orientáciu a uraziť ju, pretože ona mu dala 3 slabé päste na tvar ten chalan mal maličký monokel, ktorý som ani nevidel, keď som tam za nimi prišiel ten chalan mi normálne povedal, že sa mu ja a moja priateľka mame ospravedlniť. Ja som po ňom nakričal, že čo si vôbec dovolil povedať niečo homofóbne mojej priateľke je to predsa diskriminácia a teraz ešte čaká ospravedlnenie a tento človek zavolal po mojom kričani policajtov a dal trestne oznámenie my sme šli medzitým domov ani sme nevedeli, že to volal policajtom teraz čakáme na políciu kedy nás zavolajú moja priateľka by mu nikdy neublížila len tak bezdôvodne, lenže bola opitá a nepamätá si presne čo jej povedal a najhoršie je to, že tam boli okolo len kamaráti toho chalana takže oni kľudne povedia, že ten chalan nemal žiadne homofóbne urážky a to dievča vyzeralo, že je na našej strane ale, keď sme odišli vraj policajtom hovorila úplný opak presne to, že ona mu dala päste len tak. Moja priateľka chodí k psychológovi kvôli tomu, že bola vyčleňovaná dlho zo spoločnosti aj za jej orientáciu a mala sklony k samovraždám. Chcem sa spýtať ako sa dá z tohoto prípadu dostať, aby nebola ďalej stíhaná za výtržnosť. Chceme to len ukončiť a nepotrebujeme sa ako malé deti handrkovať za to, že on diskriminoval moje dievča a ona mu dala pár rán do tváre. Mali by sme podať aj my trestne oznámenie alebo stačí, keď to uvedieme do spisu a máme právo nahliadnuť do spisu svedkov? Pretože vieme, že policajti si veľmi radi menia zákony podľa seba ale radšej sa spýtam odborníka ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

(odpoveď odoslaná: 27.07.2020)

Dobrý deň,
poradiť presne ako postupovať je bez podrobnej znalosti prípadu vždy veľmi ťažké.

Ako svedok, resp. Vaša partnerka ako obvinená máte právo nahliadať do vyšetrovacieho spisu a robiť si z neho výpisy, fotokópie dokumentov. Podávať trestné oznámenie iba z toho dôvodu, aby sa znížilo podozrenie z pohľadu Vašej partnerky sa nám javí v tomto prípade skôr ako nesprávne. Práve toto by mohlo policajtov nasmerovať nesprávnym smerom.

Trestné stíhanie už v prípravnom konaní môže byť ukončené viacerými alternatívnymi spôsobmi a nie podaním obžaloby. Ak ide poškodenému naozaj iba o ospravedlnenie a zrejme určité morálne zadosťučinenie (čo môže byť už samotné začatie trestného stíhania) je vysoká pravdepodobnosť, že on sám bude súhlasiť s tým, aby táto vec bola ukončená inak než podaním obžaloby.

Odporúčame Vám vyhľadať advokáta vo Vašom okolí, ktorý by podrobne preskúmal túto vec, vzal do úvahy už vykonané dôkazy a následne sa Vám pokúsil poradiť ako ďalej v tejto veci postupovať.


Podotázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Dobrý deň, dnes ma fyzicky napadla neznáma osoba. Zrazila moju hlavu o okno auta a ťahala ma za vlasy. Napriek tomu, že ma hlava stále bolí, nezdá sa, že by som potreboval zdravotné ošetrenie. Rád by som sa informoval, akým spôsobom mám situáciu riešiť s políciou. Chcem podať trestné oznámenie za fyzické napadnutie. Mám ísť osobne na policajnú stanicu, alebo je dostatočné len zavolať? Toto je moja prvá skúsenosť s takýmto problémom, preto ďakujem za pochopenie.

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

(odpoveď odoslaná: 10.07.2020)

Dobrý deň,
postačuje aj telefonicky oznámiť, hoci my klientom vždy odporúčame písomne podať trestné oznámenie. Pri písomnom podaní trestného oznámenia sa vyvarujete tomu, že by poverený príslušník PZ SR pochopil niektorú skutočnosť odlišne, než sa reálne stala. Rovnako v písomnom podaní budú presne uvedené nielen okolnosti, ale aj čas, miesto... aby sa dal skutok čo najlepšie identifikovať.

Bez lekárskej správy a preukázania zranenia spôsobeného predmetným skutkom však môžu policajti skutok posúdiť aj iba ako priestupok.


Trápi vás "Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví? (Trestné právo)

Dobrý deň, dňa 16.4. okolo 00:30 som sa vrátil domov z krčmy po naliehavom telefonáte môjho otca. Bol som mierne opitý a hneď, ako som vošiel cez dvere, začal so mnou hlasito hovoriť. Požiadal ma, aby som sa osprchoval a išiel spať, avšak ja som jeho požiadavku odmietol. Potom začal na mne fyzicky usilovať a aj moja mama ma udierala. Snažili sa ma následne odtiahnuť, ale ja som sa bránil. Otec ma chytil za uši a ťahal ma za ne asi dva metre, dokým som sa mu nevytrhol. Potom sa znovu snažil po mne udierať. Po celý čas som sa mu pokúšal vysvetliť, čo sa stalo, ale on ma iba poraňoval. Teraz mám poškodené ruky, pretože mi otec zaryl nechty do uší a tieto mi krvácali celý nasledujúci deň, a teraz sú porekané a mám z nich modriny. Slabšie počujem na práve ucho a ľavé oko mám opuchnuté, s červenými očami a zahmleným videním. Sťažujem si, že nemôžem ani poriadne jesť, pretože mám poškodenú hornú čeľusť. Celý incident predchádzal konflikt s bratom, ktorý sa ma snažil dostať z krčmy. Nechcel som však ísť domov, tak ma vyviedol von a hodil na zem. Keďže som bol opitý a nesúrodý, nepodarilo sa mi včas rukami brániť. S ľavou rukou som narazil na obrubník, čo spôsobilo, že mám obité hánky. Tiež mám rozbité obe kolena a veľkú ranu vedľa pravého oka, keď som hlavou narazil na zem. Chcem zdôrazniť, že som fyzicky nezaútočil na nikoho z prítomných. Všetky útoky som zvládol pre svoju statnosť. Dá sa niektorý z týchto činov klasifikovať ako napadnutie alebo ublíženie na zdraví? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?

(odpoveď odoslaná: 19.04.2017)

Dobrý deň. Nemožno vylúčiť to, že Vami opísaná situácia by mohla byť kvalifikovaná ako priestupok, prípade až niektorý z trestných činov proti zdraviu. Dôležitý je pritom nielen rozsah zranení, ktoré Vám boli spôsobené, ale aj doba ich liečenia. Vo Vašej otázke však nespomínate, že by ste boli na pohotovosti alebo u lekára a ani to, ako dlho by ste s zo spôsobených poranení mali liečiť.
Každopádne vzhľadom na to, že ide o incident s príbuznými, je na mieste dôsledné zváženie toho, či budete vo veci podávať trestné oznámenie, ale v rámci zachovania čo najlepších rodinných vzťahov sa pokúsite celú situáciu odkomunikovať a vysvetliť si s Vašimi príbuznými. Trestnoprávne prostriedky by som v danej veci považoval za ten najkrajnejší spôsob riešenia celého incidentu.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čo hrozí páchateľovi za fyzické napadnutie a ublíženie na zdraví?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.