POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Čo ak nenastúpim do práce v rámci výp. doby ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Čo ak nenastúpim do práce v rámci výp. doby ?

Dobrý deň. Požiadala som v práci o ukončenie pracovného pomeru dohodou k určitému dátumu, avšak zamestnávateľ mi odmieta vyhovieť. Namiesto toho mi stanovuje dvojmesačnú výpovednú lehotu. Mám však nutnú potrebu odísť skôr, pretože nemôžem čakať dva mesiace. Túto dvojmesačnú výpovednú lehotu som nepodpísala, preto zvažujem, že do práce neprídem. To by ale znamenalo absenciu, ktorá je považovaná za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Má zamestnávateľ možnosť ma v takom prípade nejako pokutovať alebo žiadať odo mňa finančnú náhradu? Alebo môže jednoducho ukončiť pracovný pomer so mnou? Ak počas výpovednej lehoty do práce nenastúpim, existuje právny dôvod pre zamestnávateľa požadovať od mňa finančnú náhradu, keďže v našej zmluve máme podpísanú takúto dohodu? Chcela by som vedieť, ako to funguje, ak nenastúpim do práce zo dňa na deň. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Čo ak nenastúpim do práce v rámci výp. doby ?

Dobrý  deň,

na Vašu otázku otázku odpovedáme nasledovné :

1./ V zmysle ust. § 62  Zákonníka práce platí, že ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

V otázke píšete, že so zamestnávateľom máte dojednané finančné náhrady v týchto prípadoch, zdôrazňujeme, že v pracovnej zmluve.

2./ Poznamnávame, že aj v  priebehu výpovednej doby môže dôjsť zo strany zamestnávateľa k okamžitému skončeniu prac. pomeru z dôvodov uvedených v ZP /§ 68 : Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

3./ Riešením podľa Zákonníka práce /§ 69/ by bolo   okamžité  skončenie pracovného pomeru zo strany Vás ako zamestnanca ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.