Dobrý deň,
nedodržanie výpovednej doby a zaplatenie peňažnej náhrady zamestnávateľovi, by bolo len v prípade, že by ste dali výpoveď Vy alebo by ste výpoveď dostali od zamestnávateľa a výpovednú dobu by ste nedodržali. Táto peňažná náhrada je spojená len s výpoveďou. Existujú však aj iné spôsoby skončenia pracovného pomeru.
Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."
V prípade, že by ste v priebehu mesiaca február dali výpoveď, pracovný pomer by Vám neskončil skôr, ako by uplynula výpovedná doba. Pracovný pomer by sa Vám neskončil koncom februára ale až uplynutím dvojmesačnej výpovednej doby. Výpovedná doba plynutie až od prvého dňa v mesiaci nasledujúcom po doručení výpovede. Preto Váš pracovný pomer skončil až koncom apríla.
Z vyššie uvedených dôvodov je pre Vás výhodnejšie sa dohodnúť s Vaším zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru dohodou bez uvedia dôdovu ku konkrétnemu dátumu.
Ak by ste predsalen chceli postupovať tak, ako vo Vašej otázke, tak by ste po podaní výpovede a pri nedodržaní výpovednej doby, museli zaplatiť peňažnú náhradu zamestnávateľovi.
Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."
Nedodržanie výpovednej doby by Vám nemalo uškodiť v ďalšom hľadaní práce, keďže táto informácia sa nikde neuvádza.