Môže mi matka zrušiť trvalý pobyt?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Môže mi matka zrušiť trvalý pobyt?

Dobrý deň, prestahovala som sa k svojej mame, ktorá je senior a vzhľadom na Parkinsonovu chorobu odkázaná na cudziu pomoc. Dva roky sa o ňu starám ja sama, pretože mám sestru, ktorá chodí do práce. Momentálne ľahostajnosťou sestry a jej detí vznikli v rodine problémy. Obávajú sa, že mama ma zvýhodní a daruje mi byt za starostlivosť. Navštevujú ju len sporadicky a s určitým zámerom, aby ma presvedčili, nech mi zruší trvalý pobyt. V akých okolnostiach by sa to mohlo stať? Je možné, aby mi zrušila trvalý pobyt, keď sa o ňu preukázateľne starám? Ďakujem.

Odpoveď: Môže mi matka zrušiť trvalý pobyt?

Dobrý deň,

podľa § 7 ods.1 písm. f) o hlásení pobytu občanov ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti.

Pokiaľ teda nie ste vlastníkom, alebo spoluvlastníkom, resp. nemáte užívacie právo k danej nehnuteľnosti, má vlastník nehnuteľnosti právo odhlásiť Vás z trvalého pobytu. Na tejto skutočnosti nezmení nič ani to, že sa o matku staráte. Pokúsil by som sa však otvorene sa porozprávať s rodinou a vysvetliť si danú situáciu.