Môže mi svokor zrušiť trvalý pobyt?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Môže mi svokor zrušiť trvalý pobyt?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či mi môže svokor zrušiť trvalý pobyt. Je vlastníkom domu, v ktorom som žil 23 rokov s manželkou a deťmi. Nejsme rozvedení. Vyhostil ma z domu a chce mi zrušiť trvalý pobyt. Ďakujem.

Odpoveď: Môže mi svokor zrušiť trvalý pobyt?

Dobrý deň, v zmysle zákona č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky, § 7 ods. 1 pís. f), ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší, na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti. Ak teda nemáte k rodinnému domu žiaden právny titul (napr. dohoda), na základe ktorého Vám vzniklo užívacie právo, je vlastník domu oprávnený trvalý pobyt v tomto dome zrušiť.