Má exekútor právo siahnuť na rodičovský príspevok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Má exekútor právo siahnuť na rodičovský príspevok?

Dobrý deň, exekútor mi zablokoval účet v banke. Rodičovský príspevok mi by mal prísť na tento účet niekedy medzi 10. a 15. 05. 2017. Obávam sa, že mi ho môžu vybrať celý. Na internete som našla informáciu, že tento príspevok nepodlieha exekúcii, neviem však, či sa to nezmenilo. Ďakujem.

Odpoveď: Má exekútor právo siahnuť na rodičovský príspevok?

Dobrý deň, pokiaľ ide o Vašu otázku, či môže exekútor siahnuť na rodičovský príspevok, tak odpoveď je, že exekútor nemôže siahnuť na rodičovský príspevok, pretože rodičovský príspevok je vylúčený z exekúcie.

Exekútor Vám však môže zablokovať účet, pričom nerozlišuje aké peniaze sú na tomto účte uložené.

Preto je najlepšie nechať si posielať rodičovský príspevok na iný účet alebo vyplácať na pošte.

Tiež máte právo požiadať exekútora, aby Vám uvoľnil z peniaze z účtu vo výške 165 eur, pretože exekúcii prikázaním pohľadávky z účtu v banke nepodliehajú prostriedky na účte do výšky 165 eur.