Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že na dome v podiele 1/3 viazne exekučné záložné právo z dôvodu dlhov spoluvlastníka domu, Vášho syna. Uvádzame, že samotné zriadenie exekučného záložného práva neznamená, že k predaju podielu na nehnuteľnosti aj dôjde. Ide o zabezpečenie toho, aby syn ako dlžník v exekučnom konaní nemohol predať svoj podiel na dome a tým by ukrátil svojho veriteľa - oprávneného v exekučnom konaní.
Vo vecu platí ust. § 166 ods. 2 exekučného poriadku :
"Spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe."
Samotné zriadenie vecného bremena vo Váš prospech a prospech manžela neznamená, že by to znamenalo obmedzenie toho, že k dražbe podielu na dome nemôže dôjsť.
Odporúčam vec vyporiadať spolu s ostatnými spoluvlastnííkmi domu a synovi v uvedenom pomôcť. Podstatný vo veci je samotný dlh, ktorý je vymáhaný cestou súdneho exekútora, kde je daná aj možnosť žiadsoti o splátky.
Vydedenie syna je možné na zákalde listiny o vydedení, na spísanie ktorej listiny odporúčam kontaktovať notára.