Môže matka posielať výživné na účet aj bez súdneho pojednávania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Môže matka posielať výživné na účet aj bez súdneho pojednávania?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: priateľ má 19-ročného syna vo svojej starostlivosti, ten však nebýva s nami, ale u priateľky. Syn oznámil otcovi, že sa s matkou dohodol, že bude posielať výživné jemu, na účet, keďže už má 19 rokov. Chodí domov raz za týždeň, ale dostáva každý týždeň peniaze. Môže mu matka posielať výživné na účet aj bez súdneho pojednávania?

Odpoveď: Môže matka posielať výživné na účet aj bez súdneho pojednávania?

Dobrý deň, v súdnom rozhodnutí týkajúceho sa maloletého dieťaťa je určené, že povinný rodič platí výživné k rukám druhého rodiča odo dňa právoplatnosti súdneho rozhodnutia vždy k určitému dátumu. Po dosiahnutí plnoletosti dieťaťa sa vyživovacia povinnosť povinného rodiča v žiadnom rozsahu nemení. Jediné čo sa mení po dosiahnutí plnoletosti je miesto platenia výživného. Vzhľadom na to, že dieťa nadobudne plnoletosti, výživné sa už neplatí k rukám druhého rodiča, ale priamo plnoletému dieťaťu. Z toho dôvodu, aj bez toho, aby o tom prebehlo súdne konanie, druhý rodič začne platiť výživné k rukám dieťaťa a nie k rukám druhého rodiča. To, akým spôsobom sa rodič, ktorý má dieťa v starostlivosti dohodne s dieťaťom o ďalšom rozdelí financií a nákladov na starostlivosť je na dohode medzi nimi. Tzn. že postup matky dieťaťa vo Vašom prípade je správny a v súlade so zákonom.