Môže kupujúci odstúpiť od kúpy vozidla?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Môže kupujúci odstúpiť od kúpy vozidla?

Dobrý deň, pred troma týždňami som predala ojazdené auto. Kupcovi som oznámila všetky známe vady, či už motorického rázu alebo chyby v elektroinštalácii. Po tých troch týždňoch sa mi ozvala s požiadavkou na vrátenie auta, tvrdí totiž, že ho nemôže prepísať kvôli chýbajúcemu štítku. Pri predaji auta mne od predávajúceho takýto problém nevznikol. Auto malo predajnú hodnotu 1000 eur, avšak po oboznámení sa kupujúceho s existujúcimi vadami sme ju znížili na 650 eur. Auto bolo v pojazdnom stave a neprikrývala som žiadne ďalšie závady. Kupujúci s tým súhlasil, a tak sme podpísali kúpno-predajnú zmluvu. Čo mám teraz robiť, keď chce kupujúci auto vrátiť kvôli chýbajúcemu štítku? Už ho späť nechcem.

Odpoveď: Môže kupujúci odstúpiť od kúpy vozidla?

Dobrý deň, v zmysle § 596 a 597 Občianskeho zákonníka platí, že ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Pre uplatnenie nárokov kupujúceho je podstatnou skutočnosť, či vada (chýbajúci štítok) existovala v čase predaja. Ak áno, v takom prípade za vadu zodpovedáte bez ohľadu na to, či ste o nej vedeli alebo nie. Možno potom objektívne predpokladať, že kupujúci mal záujem o kúpu len takého auta, ktoré je spôsobilé na prepis vlastníctva v štátnej evidencii vozidiel. Ak ste ho o tejto skutočnosti ubezpečili a uvedené tvrdenie sa ukázalo ako nepravdivé, má kupujúci právo od zmluvy odstúpiť.