Môže exekútor zobrať PN ku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nitra

Otázka: Môže exekútor zobrať PN ku?

Dobrý deň, môže exekútor zobrať pracovnoprávnu neschopnosť?

Odpoveď: Môže exekútor zobrať PN ku?

Dobrý deň,

v zmysle ust. § 67 ods. 4 Exekučného poriadku, platí, že ak dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca trvá viac ako desať dní, platiteľ mzdy je povinný túto skutočnosť oznámiť exekútorovi, ktorý vydal exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy zamestnanca. Zároveň je platiteľ mzdy povinný exekútora informovať, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne bude zamestnancovi vyplácať nemocenské. V takom prípade exekútor doručí exekučný príkaz príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Skončenie práceneschopnosti je platiteľ mzdy povinný bezodkladne oznámiť exekútorovi. Po skončení práceneschopnosti vykonáva zrážky zo mzdy platiteľ mzdy.

Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že exekútor môže v rámci exekúcie zrážkami zo mzdy a z iných príjmov siahnuť aj na nemocenskú dávku.