Zodpovednosť za dlhy syna

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Zodpovednosť za dlhy syna

Dobrý deň. Môj syn (27 r.) má veľký dlh vo VÚB a dostal list od Intrum Justitia, ktorý tvrdí, že musí zaplatiť celú sumu do 13. 7. 2017. Chcela by som sa opýtať, či budeme musieť za jeho nezodpovedné konanie trpieť my - rodičia. Budú peniaze vymáhané od nás ako rodičov? Sme povinní uhradiť jeho dlhy? Môžu nám siahnuť na majetok? Má u nás trvalý pobyt, ale už niekoľko rokov býva u priateľky. Náš dom je majetkom mňa a môjho manžela. Účet v banke je manželov a ja som spoludisponent. Prosím Vás o rýchlu odpoveď. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Zodpovednosť za dlhy syna

Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:

Zodpovednosť za synove dlhy

V prvom rade je potrebné uviesť,  že ak v synových záväzkoch nefigurujete ani ako spoludlžník ani ako ručiteľ, nezodpovedáte za synove dlhy. Následky nezaplatenia synových dlhov by ste totiž znášali len ak by ste v jeho záväzkových vzťahoch nejakým spôsobom figurovali - či už ako ručiteľ, spoludlžník a pod. V opačnom prípade chýba právny základ, na základe ktorého by mohli byť z majetku, ktorý je či už vo vlastníctve Vašom, Vášho manžela alebo vo Vašom bezpodielovom spoluvlastníctve.

Na to, aby ste boli spoludžlníkom alebo ručiteľom synovych záväzkov by ste museli vedieť, keďže by ste museli prejaviť vôlu (najčastejšie vo forme písomne uzatváranej zmluvy s veriteľom) o tom, že sa chcete stať synovym spoludlžníkom alebo ručiteľom.

Exekučné konanie

Vyššie uvedené právne závery sa v plnom rozsahu aplikujú aj v exekučnom konaní. Teda ak je Váš syn povinný zaplatiť svojmu veriteľovi celý dlh a on to dobrovoľne neurobí, bude sa musieť veriteľ obrátiť v danej veci na súd žalobou o zaplatenie dlžnej sumy (ak už napr. Váš syn nepodpísal svojmu veriteľovi notársku zápisnicu, v ktorej dal súhlas na vykonanie exekúcie - v takomto prípade by mohol veriteľ rovno pristúpiť k exekúcii majetku dlžníka, teda bez potreby súdneho konania v danej veci). V prípade, ak by bol veriteľ v súdnom konaní úspešný, súd by v rozsudku zaviazal Vášho syna na zaplatenie dlžnej sumy spravidla v 3-dňovej lehote odo dňa právoplatnosti rozsudku. Súd však v súdnom konaní môže určiť, že dlžníkovi povolí splácať dlh v splátkach (najčastejšie s doložkou straty výhody splátok, podľa ktorej ak by sa syn dostal do omeškania so splatením jedinej splátky, nastáva splatnosť celého zvyšku dlhu).

Ak by Váš syn v tejto spravidla 3-dňovej lehote na plnenie určenej v súdnom rozhodnutí svoj dlh veriteľovi dobrovoľne neuhradil, mohol by veriteľ Vášho syna dať návrh na vykonanie exekúcie na majetok Vášho syna. Ak nie ste žiadnym spôsobom zúčastnení na synových dlhoch (či už tak, že by ste v týchto záväzkových vzťahoch figurovali ako spoludlžníci, ručitelia alebo príp. že by bola Vaša nehnuteľnosť zaťažená záložným právom v prospech synovho veriteľa) jednak by veriteľ Vášho syna nemohol od Vás dlžnú sumu v súdnom konaní a nemohol by sa núteného výkonu súdneho rozhodnutia domáhať ani v exekučnom konaní.

Ak veriteľ  dlžníka či už na základe právoplatného súdneho rozhodnutia po uplynutí lehoty na dobrovoľné splnenie dlžníkovej povinnosti ustanovenej v tomto súdnom rozhodnutí alebo na základe notárskej zápisnice, v ktorej dlžník súhlasil s jej vykonateľnosťou v exekučnom konaní podá návrh na vykonanie exekúcie, exekučný súd (ktorým je v súčasnosti Okresný súd Banská Bystrica) poverí súdneho exekútora, náhodne vybraného, vykonaním núteného výkonu exekučného titulu (teda vykonaním exekúcie).

Exekúcia sa vždy vedie len na majetok dlžníka, resp. dlžníkov. Iná, na dlžníkových záväzkoch nezúčastnená tretia osoba nemôže znášať následky neplnenia povinnosti inej osoby. Teda ak je napr. dlžník veľmi zadĺžený a úplne nemajetný (teda ak nemá ani žiadny majetok, z ktorého by mohol súdny exekútor uspokojiť nároky oprávnených osôb) nemôže súdny exekútor siahnuť v danej exekučnej veci na majetok iných osôb - a to ani rodičov, detí, súrodencov a pod. (s výnimkou veľmi špecifických prípadov, keď sa dlžník úmyselne zbavoval svojho majetku v úmysle ukrátiť svojich veriteľov a keď z tohto dôvodu prevádzal svoj majetok na tretie osoby - v tomto prípade za splnenia ďalších právnymi predpismi ustanovených podmienok môže síce exekútor siahnuť aj na majetok iných osôb, ale len na ten, ktorého vlastníkom bol dlžník a ktorého sa dlžník úmyselne zbavoval v úmysle ukrátiť svojich veriteľov, resp. v úmysle dosiahnuť nevymožiteľnosť svojich dlhov).

Evidencia trvalého pobytu dlžníka v nehnuteľnosti vo vlastníctve tretej osoby

Právne inštitúty súvisiace s evidenciou pobytu občanov Slovenskej republiky upravuje primárne zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR v účinnom znení.

Právny inšitút trvalého pobytu má výlučné evidenčný charakter. Jeho hlavným účelom je výlučne to, aby sa evidovalo ktorý občan sa na akej adrese trvalo zdržiava. Samotná skutočnosť, že dlžník má evidovaný trvalý pobyt v nehnuteľnosti, ktorej ste výlučnými vlastníkmi, nemá žiadny vplyv na možnosť súdneho exekútora exekvovať túto nehnuteľnosť. Medzi exekučným konaním, v ktorom súdny exekútor vymáha peňažné alebo nepeňažné plnenia oprávnených osôb voči dlžníkovi a inštitútom evidencie trvalého pobytu neexistuje žiadny súvis. Nemožno preto z neho ani vyvodzovať právo súdneho exekútora uspokojiť pohľadávky veriteľov dlžníka z nehnuteľnosti v ktorej má dlžník evidovaný prechodný či trvalý pobyt.

Na záver možno v tejto súvislosti ešte uviesť, že ako vlastníci nehnuteľnosti, v ktorej má dlžník - Váš syn evidovaný trvalý pobyt môžete podať ohlasovni pobytov (ktorou je obecný úrad podľa miesta trvalého pobytu danej osoby - vo Vašom prípade Vášho syna) návrh na zrušenie trvalého pobytu Vášmu synovi vo Vašej nehnuteľnosti. Toto právo zakotvuje § 7 ods. 1 písm. f) zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR v účinnom znení.