Môže exekútor siahnuť na byt?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Môže exekútor siahnuť na byt?

Dobrý deň. Moja svokra si kúpila byt, ktorý následne darovala svojej dcére darovacou zmluvou. Chcem sa spýtať, či by v prípade, že by som mal nejaké pohľadávky, mohol exekútor v krajnom prípade siahnuť na tento byt. Ďakujem.

Odpoveď: Môže exekútor siahnuť na byt?

Dobrý deň

predpokladám, že s dotyčnou, ktorá bola obdarovaná ste v manželskom vzťahu a darovanie nehnuteľnosti prebehlo počas trvania manželstva. Veci získané darovaním obdarovaný nadobúda do svojho výlučného vlastníctva. Pokiaľ ste boli obdarovaní obaja manželia, vec ste získali do podielového spoluvlastníctva, nie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Podľa § 147 ods. 1 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:

“1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.”

Darovaná nehnuteľnosť patrí buď do výlučného vlastníctva Vašej manželky  alebo do vášho podielového spoluvlastníctva, teda § 147 ods. 1 OZ sa na to nevzťahuje.

Pokiaľ ho máte v podielovom spoluvlastníctve, teda máte napr. 1/2 z nehnuteľnosti, v tom prípade exekútor môže siahnuť na nehnuteľnosť (na podiel).