Môže darca alebo blízke osoby napadnúť darovaciu zmluvu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môže darca alebo blízke osoby napadnúť darovaciu zmluvu?

Dobrý deň, moji starí rodičia mi pred pár rokmi darovali nehnuteľnosť prostredníctvom darovacej zmluvy. Zmluva nebola uzatvorená v tiesni či pod nátlakom a moji starí rodičia boli spôsobilí konať právne úkony. V katastri som zapísaná ako majiteľka s ťarchou dožitia. Môj starý otec, bohužiaľ, zomrel. Moji súrodenci s týmto nie sú spokojní a na babičku vyvíjajú tlak. Má babička možnosť dosiahnuť vrátenie daru? Ak áno, išlo by o vrátenie jej polovice alebo aj polovice, ktorá patrila môjmu zosnulému dedovi? Je možné, že by moji súrodenci mohli napadnúť darovaciu zmluvu, a to buď počas života babičky alebo po jej smrti? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže darca alebo blízke osoby napadnúť darovaciu zmluvu?

Dobrý deň, Vaša babka sa môže ako darca domáhať vrátenia daru len vtedy, ak by ste sa správali voči nej a k jej blízkym osobám tak, že by ste tým porušovali dobré mravy hrubým spôsobom. Ak nehnuteľnosť v čase darovania tvorila predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), mohla by sa Vaša stará mama, za splnenia vyššie uvedenej podmienky, domáhať vrátenia celej veci. Inak možno napadnúť darovaciu zmluvu len z dôvodu existencie vady, ktorá spôsobuje jej neplatnosť.