Dobrý deň.
Pracovný čas
Ako sme uviedli už v našej prvej odpovedi, zamestnanec, ktorý vykonáva prácu v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac v rozsahu 37, 5 hod týždenne. Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ Vám nemôže predĺžiť pracovný čas na 40 hodín týždenne.
Zásada rovnakého zaobchádzania so zamestnancami
Čo sa týka rovnakého zaobchádzania so zamestnancami, zamestnávateľ je v pracovnoprávnych vzťahoch povinný v súlade s ust. § 13 ods. 1 Zákonníka práce zaobchádzať so zamestnancami v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (Antidiskriminačný zákon).
Podľa ust. § 6 ods. 1 a § 2 ods. 1 Antidiskriminačného zákona platí, že dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia alebo z dôvodu oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.
V zmysle ust. § 6 ods. 2 Antidiskriminačného zákona zásada rovnakého zaobchádzania podľa odseku 1 sa uplatňuje len v spojení s právami osôb ustanovenými osobitnými zákonmi najmä v oblastiach
- prístupu k zamestnaniu, povolaniu, inej zárobkovej činnosti alebo funkcii (ďalej len „zamestnanie“) vrátane požiadaviek pri prijímaní do zamestnania a podmienok a spôsobu uskutočňovania výberu do zamestnania,
-výkonu zamestnania a podmienok výkonu práce v zamestnaní vrátane odmeňovania, funkčného postupu v zamestnaní a prepúšťania,
- prístupu k odbornému vzdelávaniu, ďalšiemu odbornému vzdelávaniu a účasti na programoch aktívnych opatrení na trhu práce vrátane prístupu k poradenstvu pre výber zamestnania a zmenu zamestnania (ďalej len „odborné vzdelávanie“) alebo
- členstva a pôsobenia v organizácii zamestnancov, organizácii zamestnávateľov a v organizáciách združujúcich osoby určitých profesií vrátane poskytovania výhod, ktoré tieto organizácie svojim členom poskytujú.
Dovolenka
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má v súlade s ust. § 101 Zákonníka práce nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka.
Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.
Základná výmera dovolenky je podľa ust. § 103 ods. 1 Zákonníka práce najmenej štyri týždne.
Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov.
V súlade s ust. § 104 Zákonníka práce platí, že ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.
Nakoľko nedisponujeme bližšími informáciami o tom, koľko dní ste odpracovali ani ako upravuje dovolenku kolektívna zmluva Vášho zamestnávateľa, ak máte za to, že Vás zamestnávateľ ukrátil o čas dovolenky, na ktorý máte nárok, odporúčame Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý zhodnotí Vaše nároky a pomôže Vám vymôcť, čo Vám podľa zákona právom patrí.
Preplatenie sviatkov z minulých rokov
Ak ste boli ukrátený o časť mzdy, na ktorú ste mali nárok z titulu výkonu práce počas sviatkov, môžete sa so svojim nárokom obrátiť na súd.
Upozorňujeme však na premlčaciu dobu, ktorá je v tomto prípade trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.
Odporúčame riešiť spory so zamestnávateľom prostredníctvom mediátora. Ide o mimosúdne riešenie sporov. Prípadne sa máte právo tiež obrátiť na Inšpektorát práce.