Darovanie a dedenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Darovanie a dedenie

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať o situáciu týkajúcu sa dedičstva. V roku 2006 mi matka darovala byt, o čom mám aj riadnu darovaciu zmluvu. Tento byt som vlastnila a v roku 2017 som ho predala a zakúpila som apartmán, kde som začlenila moju matku z dôvodu jej problémov s chodením po schodoch. V decembri 2022 moja matka zomrela. Mám ešte dve sestry a chcela by som sa opýtať, ako to je s dedením, keďže som vlastníčkou už 17 rokov. Ďakujem pekne a prajem pekný deň. Zdenka.

Odpoveď: Darovanie a dedenie

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že hoci byt darovaný Vám matkou predali a následne kúpili apartmán, ktorý je vo Vašom výlučnom vlastníctve, tento apartmán nebude predmetom dedenia v dedičskom konaní po matke a to z jednoduchého dôvodu, že Vaša matka nebola jeho vlastníčkou.
pokiaľ ide o dedičské konanie po matke, v súlade s ust. § 484 Obč. zákonníka bude  hodnota darovaného bytu v roku 2006 započítaná na Váš dedičský podiel :

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."   Podstatné vo Vašom prípade je to, čo bude predmetom dedenia po Vašej mame. Teoreticky ak by predmetom nebol žiadny majetok, následne Vy ako obdarovaná bytom v roku 2006 nie ste povinná svojim sestrám nič vyplácať a ani ani sestry od Vás nemôžu žiadať ani súdnou cestou, aby ste im vyplatili podiel z Vám darovaného bytu v roku 2006.