Dobrý deň, na posúdenie Vašej situácie je nevyhnutné mať na pamäti niekoľko základných právnych princípov týkajúcich sa dedičského konania a právnych účinkov darovania nehnuteľnosti.
Začnime s účinkami darovacej zmluvy. V súlade s Občianskym zákonníkom, darovanie nehnuteľnosti nadobúda účinnosť voči tretím osobám okamžikom jeho zápisu do katastra nehnuteľností. To znamená, že až kým nie je darovanie zaznamenané v katastri nehnuteľností, právne účinky voči tretím osobám (napr. voči veriteľom) nenastávajú.
Vo Vašom prípade, aj keď bola darovacia zmluva uzatvorená za života poručiteľa (otca), k zápisu do katastra nehnuteľností došlo až po jeho smrti. To však nebráni tomu, aby sa nehnuteľnosť považovala za darovanú podľa darovacej zmluvy, keďže kritickým momentom je uzavretie darovacej zmluvy, nie zápis do katastra. Pokiaľ bola darovacia zmluva platná a účinná už za jeho života, nehnuteľnosť by nemala byť predmetom dedičského konania.
Pokiaľ ide o dedičské konanie a záväzky poručiteľa, dediči nadobúdajú majetok poručiteľa v stave, v akom sa nachádzal v čase jeho smrti. Ak otec mal dlhy, tieto prechádzajú na dedičov v rámci dedičského konania, avšak len do výšky hodnoty nadobudnutého majetku. Keďže však udávate, že v čase úmrtia poručiteľ už nevlastnil žiadny majetok, pretože nehnuteľnosť bola už darovaná, z právneho hľadiska by Vaša situácia vyžadovala dôkladnejšie právne posúdenie s dôrazom na časovú postupnosť udalostí a účinky uzavretej darovacej zmluvy.
Je však dôležité zvážiť všetky relevantné okolnosti a možnú potrebu zaobstarať si odborné právne poradenstvo priamo v tejto zložitej situácii. Notár či notárka v rámci dedičského konania musí konať v súlade s právnymi predpismi a dokázať, že všetky majetkové prvky poručiteľa, vrátane potenciálnych dlhov, sú správne identifikované a zohľadnené.