Darovacia zmluva a dedenie po smrti darcu.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Darovacia zmluva a dedenie po smrti darcu.

Dobrý deň, naši rodičia nám darovacou zmluvou nadobudli dom. Majú náhodou naši súrodenci po ich smrti nárok na splátku z domu? Zaviazali sme sa, že rodičov budeme opatrovať až do smrti. Ďakujem.

Odpoveď: Darovacia zmluva a dedenie po smrti darcu.

Dobrý deň.

Z dôvodu toho, že predmetom daru je nehnuteľnosť, tak súrodenci ako dedičia majú po smrti rodičov nárok na podiel z tohto domu (bez ohľadu, že ste sa zaviazali ich dochovať), pretože ak poručiteľ počas svojho života dal niektorému z dedičov dar a nejde o obvyklé darovanie, pri dedení zo zákona sa takémuto dedičovi do jeho dedičského podielu tento dar započíta.