Manželove dlhy a rozvod

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Manželove dlhy a rozvod

Dobrý deň, môj manžel nie je slovenskej národnosti. Trvalý pobyt má tu na základe zlúčenia rodiny. Pred približne mesiacom som podala žiadosť o rozvod. Manžel však narobil nejaké dlhy, o ktorých som nevedela. Zatiaľ žijeme v spoločnej domácnosti, ale chcem sa odsťahovať. Mám však obavy, že by manžel mohol utiecť do svojej krajiny a prestal by platiť, čím by všetko zostalo na mne. Viete mi, prosím vás, poradiť, ako by som sa mohla vyhnúť tomuto scenáru v prípade, že by naozaj opustil krajinu a všetko by zostalo na mne, pokiaľ ešte nie sme rozvedení? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Manželove dlhy a rozvod

Dobrý deň, to že manželovi vznikli počas trvania manželstva dlhy ešte automaticky neznamená, že ste aj Vy zaviazaná ich splácať v rovnakom rozsahu ako on. Občiansky zákonník umožňuje počas trvania manželstva nadobudnutie výlučného dlhu jedným z manželov (vtedy ak zmluvu o pôžičke alebo úvere podpíše iba on). Z takéhoto dlhu je zaviazaný iba on a iba jemu vznikla povinnosť platiť jednotlivé splátky. Avšak Občiansky zákonník upravuje právo veriteľa uspokojiť svoju pohľadávku z dlhu, vzniknutého podľa vyššie opísaného, aj z majetku patriaceho do BSM. To znamená, že ak by voči nemu bola začatá exekúcia, súdny exekútor môže siahnuť aj na spoločný majetok v BSM. Svoju časť majetku v BSM viete najlepšie ochrániť buď čo najrýchlejším rozvodom manželstva a vyporiadaním BSM alebo vzhľadom na jeho správanie i zrušením BSM počas trvania manželstva (z dôvodu, že jeho ďalšie trvanie by odporovalo dobrým mravom) a jeho vyporiadaním po zrušení.