Mám nárok na náhradné voľno?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Mám nárok na náhradné voľno?

Dobrý deň, chcel by som vedieť, ako to je s náhradným voľnom. Mám na to právo a v akom rozsahu? Za február mám odpracovaných 172,5 hodín. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám nárok na náhradné voľno?

Dobrý deň, podľa § 92 Zákonníka práce, zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín. Tento odpočinok možno pri určitých prácach (napr. v nepretržitých prevádzkach) skrátiť až na osem hodín, ale zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi do 30 dní rovnocenný nepretržitý náhradný odpočinok. Taktiež platí, že zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok. Ak to nie je možné, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa. Ak ani to nie je možné, musí zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni. V opačnom prípade zamestnávateľ musí po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 35 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý pripadne na nedeľu a na časť dňa predchádzajúceho nedeli alebo na časť dňa nasledujúceho po nedeli.