POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Neplatené voľno po vyčerpaní dovolenky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Neplatené voľno po vyčerpaní dovolenky

Dobrý deň. Rada by som sa informovala o možnostiach neplateného voľna. Z dôvodov zabezpečenia starostlivosti o dieťa (6 rokov) počas školských prázdnin (mesiace júl a august) chcem požiadať zamestnávateľa o voľno bez náhrady mzdy. Personálne oddelenie mi tvrdí, že neplatné voľno môžem čerpať iba vtedy, keď mám vyčerpanú celú dovolenku. Ale v Zákonníku práce som explicitne nenašla tieto informácie. Nechcem si vyčerpať celú dovolenku, nakoľko, keď dieťa nastúpi do základnej školy, budem musieť v rámci prázdnin zabezpečiť jeho starostlivosť. Môžete mi, prosím, potvrdiť, či je tvrdenie, že zamestnávateľ môže poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy iba v prípade, keď má zamestnanec vyčerpanú celú dovolenku, zákonné? Ďakujem pekne za odpoveď. P.S. Ak je odpoveď na otázku spoplatnená podľa vašich podmienok, prosím o informáciu. Som ochotná prejsť aj na platenú právnu poradňu.

Odpoveď: Neplatené voľno po vyčerpaní dovolenky

Dobrý deň,

Ide o jednoduchú otázku, odpovieme Vám zadarmo. Zamestnávateľ je povinný umožniť zamestnancovi pracovné voľno, avšak iba z dôvodov uvedených v paragrafe 141 odsek 2 Zákonníka práce.

Zamestnávateľ Vás teda nemusí zo zákona povinne uvoľniť, pokiaľ o to požiadate, aj keď ide o uvoľnenie bez nároku na náhradu mzdy.

Tvrdenie o tom, že môžete dostať voľno iba vtedy, ak si vyčerpáte dovolenku, nemá oporu v Zákonníku práce.

Môžete sa však na tom dohodnúť so zamestnávateľom.