Dobrý deň, podstatné z hľadiska prípadne povinnosti zamestnávateľa poskytnúť Vám pracovné voľno s náhradou mzdy v zmysle ust. § 141 Zákonníka práce je to, či so svojou priateľkou žijete v jednej domácnosti, keďže podľa cit. ustanovenia platí, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z okrem iných aj v prípade sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pričom pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
Rodinným príslušníkom v zmysle ust. § 40 ods. 5 Zákonníka práce sa rozumie :
"Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."
V otázke uvádzate, že nie ste manželia, že ide o priateľku a preto pre poskytnutie prac. voľna s náhradou mzdy budete musieť vedieť preukázať zamestnávateľovi, že žijete spoločne v jednej domácnosti.
Ďalej platí ust. § 144 Zákonníka práce a to, že ako zamestnanec ste povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna vopred ak je Vám táto prekážka v práci /sprevádzanie/ vopred známa. .Inak ste ako zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné Vám potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.