Máte
otázku?

Majetok


Online právna poradňa
Oblasť práva: Zahraničie

Otázka: Majetok

Dobrý deň, po rozvode s manželom sme sa dohodli, že majetok si vysporiadame mimosúdne. On je vlastníkom autoservisu, ktorý otvoril, keď už sme boli manželia. Máme dom na Slovensku, ktorý predávame, a sumu rozdelíme na polovicu, ale z jeho biznisu, ako mi povedal, nemám nárok. Povedal, že biznis je jeho. Chcem sa opýtať, ako to je? Žijeme v Severnom Írsku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Majetok

Dobrý deň,

Majetok nadobudnutý počas trvania manželstva je podľa slovenského práva, konkrétne podľa § 143 Občianskeho zákonníka, súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Výnimky tvoria majetok získaný dedičstvom, darom alebo majetok, ktorý slúži osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov.

Autoservis, ktorý váš manžel otvoril počas manželstva, spadá do tohto režimu, a preto by mal byť zahrnutý v majetkovom vysporiadaní BSM. Ako jeho manželka máte nárok na polovicu hodnoty tohto podniku.

Váš bývalý manžel nesprávne tvrdí, že na podnik nemáte žiadny nárok. Pri mimosúdnom vysporiadaní BSM by sa mala zahrnúť hodnota všetkých aktív, vrátane jeho biznisu. Pokiaľ s touto dohodou nechce súhlasiť, môžete podať návrh na súdne vyporiadanie BSM, kde sa tento majetok bude zahrnovať.

Trápi vás "Majetok" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Majetok

Dobrý deň, pekný deň, mala by som otázku. Investovala som svoje vlastné peniaze do domu svojho bývalého partnera, ktorý je písaný na jeho krstnú mamu. Vyhodili ma z domu a s priateľom sme sa rozišli. Mám právo vziať si veci, ktoré som do domu nakúpila, napríklad detskú izbu, spálňové skrine alebo televízor? Boli to len moje peniaze, nie naše spoločné. Ďakujem veľmi pekne za radu a odpoveď. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok

(odpoveď odoslaná: 08.01.2025)

Dobrý deň, vo veci Vami položenej otázky uvádzame, že ak ste investovali do domu, v ktorom ste spolu s priateľom žili, vložené finančné prostriedky budete musieť vymáhať len od vlastníka domu. Predpokladáme, že o uvedených vkladom resp. investíciaách máte písomné doklady /pokladničné doklady, výpis z bank. účtu/P a že ste mali aj súhlas vlastníka domu. Ak ste teda investovlai finančné prostriedky do cudzej nehnuteľnosti, v podstate na strane vlastníka domu vzniklo bezdôvodné obohatenie, ktoré bude musieť vydať.

Pokiaľ ide o Vaše osobné veci v dome /zariadenie/, treba žiadať vlastníka domu, aby Vám tieto vydal. resp. umožnil ich prevzatie Vami.

Odporúčam v oboch prípadoch komunuikovať s vlastníkom domu v písomnje forme, najlepšie za pomoci advokáta.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceáriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Majetok

Dobrý deň, prosím vás, mám taký problém ohľadom majetku. U otca mám uskladnené veci v dvoch garážach, avšak nemôžem sa k nim dostať, lebo vymenil zámky. Existuje nejaký postup, ako sa k nim dostať, alebo sa mám s nimi rozlúčiť? Jedná sa väčšinou o poľnohospodársku techniku, ktorú som kúpil prevažne cez inzerát, a samozrejme, nemám od nej doklad. Traktor je písaný na mňa, takže tam by asi nemal byť problém, alebo sa mýlim? Mám od neho technický preukaz. Za vašu radu vopred ďakujem. S pozdravom

Odpoveď: Majetok

(odpoveď odoslaná: 25.10.2024)

Dobrý deň,

vo Vašej situácii máte niekoľko možností. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že nikto nemôže neoprávnene zadržiavať váš majetok bez právneho dôvodu. Odporúčam otca písomne vyzvať na vydanie vašich vecí. Upozornite ho, že ak výzvu nerešpektuje, ste ochotný podniknúť právne kroky, vrátane podania žaloby na súd o vydanie vecí.

Pri podaní žaloby je dôležité preukázať vlastnícke právo k týmto veciam. Vzhľadom na traktor, ktorý je oficiálne na vaše meno, by ste mali byť schopný jednoducho preukázať svoje vlastníctvo. Pokiaľ ide o ostatnú poľnotechniku, máte možnosť využiť svedkov či fotografie ako dôkaz vášho vlastníctva.

Akékoľvek právne kroky by však mohli mať svoje dôsledky na vaše osobné vzťahy, preto zvážte aj možnosti mimosúdneho vyrovnania a pokúste sa problém riešiť najprv mierovou cestou.


Podotázka: Majetok

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako sa rieši pri rozvode majetok, keď manžel nadobudol byt pred svadbou, ale brali sme potom spoločne hypotéku na rekonštrukciu? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok

(odpoveď odoslaná: 11.10.2024)

Dobrý deň,
v takomto prípade sa bude vychádzať z toho, že byt bol vo výlučnom vlastníctve manžela. Hypotéka na rekonštrukciu, ak bola táto vzatá počas manželstva, pričom následne boli získané prostriedky v celosti použité na rekonštrukciu, tak potom bude možné žiadať v rámci vyporiadania polovicu získanej sumy ako spoločné prostriedky, ktoré boli vynaložené ako investícia do nehnuteľnosti vo výlučnom vlastníctve iba jedného z manželov. Ak by sa išlo do súdneho konania, tak bude potrebné preukázať, že získaná suma z hypotéky bola investovaná do rekonštrukcie. Bezpodielové spoluvlastníctvo sa môže vyporiadať buď dohodou, formou súdu, prípadne uplynutím trojročnej doby od jeho zániku. Podľa ust. § 149 ods. 1 až ods. 4 Občianskeho zákonníka: 

(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.

(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.


Odpoveď: Majetok

(odpoveď odoslaná: 11.10.2024)

Dobrý deň,

v prípade rozvodu majetok, ktorý manžel nadobudol pred manželstvom, nespadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Byt teda ostáva jeho výlučným vlastníctvom a nestane sa predmetom vyporiadania BSM. No ak ste počas manželstva spoločne brali hypotéku na rekonštrukciu bytu, tento záväzok spadá do BSM, keďže bol nadobudnutý počas trvania manželstva.

Pri rozvode je dôležité vedieť, že investície z BSM do výlučného majetku jedného z manželov (ako napríklad rekonštrukcia bytu zo spoločnej hypotéky) sa zohľadnia pri vyporiadaní. Manžel je povinný Vám pri vyporiadaní vyplatiť sumu zhodnotenia bytu, ak investície do jeho majetku boli realizované zo spoločných prostriedkov.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Majetok" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.