Dedenie a majetok manželov nadobudnutý pred manželstvom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Dedenie a majetok manželov nadobudnutý pred manželstvom

Dobrý deň, prosím, neviem, či je poradňa platená. Ak nie, s dovolením mám otázku, ako riešiť dedičstvo majetku, ktorý každý z manželov nadobudol pred svojim sobášom a chce ho prenechať svojim deťom. Spoločné deti nemajú. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a majetok manželov nadobudnutý pred manželstvom

Dobrý deň, riešenie Vami uvedeného problému je jednoduché :
Z otázky usudzujeme, že Vy a manžel ste nadobudli nejaký majetok pred uzatvorením manželstva, ktorý v súlade s ust. § 143 Obč. zákonníka teda nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Vašim prianím je, aby majetok, ktorý ste nadobudli dedením pripadol v prípade úmrtia jedného z manželov, výlučne deťom zomrelého manžela. Riešením je v tomto prípade spísanie závetu, kde majetok nadobudnutý dedením zdedia výlučne deti zomrelého manžela. Preživší manžel takýto závet napadnúť nemôže a to z dôvodu, že v zmysle ust. § 479 Obč. zákonníka nie je neopomenuteľným dedičom.

Na spísanie závetu odporúčam kontaktovať notára.