Dobrý deň,
chápeme Vaše obavy. Majetkom, ktorý nadobudol syn pred manželstvom bude v jeho výlučnom vlastníctve. Majetok, ktorý nadobudne po vzniku manželstva až na niektoré výnimky, ktoré uvediem nižšie bude v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM).
Podľa ust. § 143 Občianskeho zákonníka:
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
V prípade, ak by Váš syn zomrel počas manželstva, tak by sa v prvom rade vyporiadalo BSM. Vychádzajúc z rovnosti podielov by manželka z vecí v BSM mala nárok na polovicu. Druhá polovica by sa stala predmetom dedenia. Následne by sa v podstate polovica BSM spolu s výlučným vlastníctvom syna dedila. Ak by nebol zriadený záver, tak by sa dedilo podľa zákona a jednotlivých dedičských skupín.
§ 473 Občianskeho zákonníka
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
§ 474 Občianskeho zákonníka
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
V prípade, ak by mali deti, dedičstvo by si rozdelili deti a manželka rovnakým dielom. Ak by nemali deti, dedilo by sa v dedičskej skupine dva, pričom by dedila manželka polovicu dedičstva a druhú polovicu by si rozdelili ostatné osoby. Ak by sa nededilo ani v tejto skupine, tak prichádzajú do úvahy dedičské skupiny č. 3 a č. 4.
Možnosťou je zriadiť aj závet, kde by svoj majetok poručiteľ odkázal inej osobe. Ochranu pred týmto majú iba deti poručiteľa ako neopomenuteľní dedičia, pričom deti by najprv museli byť vydedené podľa zákonného dôvodu a v zmysle zákona.