Má nájomca nárok na preplatok z vyúčtovania služieb spojených s užívaním bytu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Má nájomca nárok na preplatok z vyúčtovania služieb spojených s užívaním bytu?

Dobrý deň. Má prenajímateľ bytu nárok na vyúčtovanie tepla a vody, ak sme ukončili nájomnú zmluvu po ústnej dohode dva mesiace skôr? Podľa jeho slov mu to vynahradilo výpadok príjmu medzi predčasným ukončením nájmu a predajom bytu. Je to správne? Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Má nájomca nárok na preplatok z vyúčtovania služieb spojených s užívaním bytu?

Dobrý deň, otázku hradenia nájomného a služieb spojených s užívaním bytu má upravovať predovšetkým nájomná zmluva medzi Vami a prenajímateľom. Nájomná zmluva by z dôvodu právnej istoty zmluvných strán mala obsahovať aj ustanovenia o spôsobe riešenia preplatkov resp. nedoplatkov za energie. Z Vašej otázky nie je zrejmé, akým spôsobom ste si v nájomnej zmluve dohodli práve tieto práva a povinnosti. Obsahom zmluvy sa preto musí spravovať aj prenajímateľ, v dôsledku čoho nie je oprávnený jednostranne meniť jej ustanovenia vo svoj prospech.  Ak vznikol nedoplatok majiteľ bytu to musí preukázať, že ste to spôsobili Vy.