Preplatok za byt pri vyučtovaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Preplatok za byt pri vyučtovaní

Dobrý deň, som v situácii, v ktorej už neviem, ako ďalej argumentovať. Náš bytový dom spadá pod správcovskú spoločnosť. Za obdobie minulého roka som zaznamenal preplatok 300 eur (podobne ako niekoľko ďalších obyvateľov v bytovom dome). Správca nám do dnešného dňa 23.7. poslal len zálohu 50 eur. Keď som s ním telefonovala, povedal, že boli veľké nedoplatky a že by som mala byť spokojná aspoň s tými 50 eurami, ktoré nám poslal z vlastnej kapsy. Namiesto konštruktívneho prístupu som sa zo strany správcu stretla s aroganciou a tvrdením, že ma sľudne môže súdiť. Keďže som v zákone nenašla žiadne informácie o tom, ako by mohli byť vyplatené preplatky, rada by som vedela, či existuje stanovená doba, do ktorej by mal byť preplatok vyplatený, alebo akým spôsobom by som sa mohla dostať k svojim peniazom. Výkaz sme dostali 29. mája 2015. Verím, že mi dokážete odpovedať a vopred ďakujem za radu. S pozdravom.

Odpoveď: Preplatok za byt pri vyučtovaní

Dobrý deň

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov ukladá správcovi podľa § 8a ods. 2 vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za plnenia na jednotlivé byty najneskôr do 31. 5. nasledujúceho roka za predchádzajúci rok. Lehotu vyrovnania preplatkov alebo nedoplatkov tento zákon nerieši. Lehota je obvykle dohodnutá v zmluve o správe a mala by byť uvedená na samotnom vyúčtovaní. Lehota sa pohybuje najčastejšie v rozpätí od 15 do 30 dní od prevzatia vyúčtovania.

Teda správca má povinnosť poukázať preplatky z vyúčtovania služieb vlastníkom do x dní odo dňa doručenia vyúčtovania, pokiaľ nebudú k vyúčtovaniu zo strany vlastníkov doručené reklamácie a na účte domu bude dostatok finančných prostriedkov. V prípade doručenia reklamácií platí 30 dňová lehota od termínu vyriešenia reklamácie. Spôsob vyplatenia preplatkov a inkasovania nedoplatkov môže byť tiež upravený písomným poučením na tlačive ročného vyúčtovania. Preplatok, ak nie je vrátený vlastníkovi, správca prednostne započítava s neuhradenými platbami vlastníka.