Má exekútor povinnosť vyúčtovať výšku pohľadávky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Má exekútor povinnosť vyúčtovať výšku pohľadávky?

Na môj účet je vedená exekúcia. Už neviem presne, koľko som z konkretizovanej splátky exekútorovi uhradil, pretože časť dlhu bola pokrytá predajom môjho osobného motorového vozidla v dražbe, ktorú zorganizoval exekútor. Je exekútor povinný vyhotoviť vyúčtovanie mojej pohľadávky? Na základe ktorého paragrafu exekučného poriadku? Touto exekúciou sa dožadujem nezaplateného výživného, ako aj bežného výživného na jedno maloleté a jedno plnoleté dieťa.

Odpoveď: Má exekútor povinnosť vyúčtovať výšku pohľadávky?

Dobrý deň, podľa § 46 ods. 7 Exekučného poriadku, na požiadanie účastníka konania zašle exekútor v lehote do 30 dní od doručenia žiadosti jedenkrát ročne bezodplatne vyúčtovanie exekučného konania podľa stavu ku dňu jeho vyhotovenia; v ostatných prípadoch uhradí účastník konania exekútorovi vecné náklady spojené s vyhotovením vyúčtovania exekučného konania. Na náležitosti vyúčtovania exekučného konania sa primerane použijú ustanovenia o konečnom vyúčtovaní exekučného konania. V zmysle citovaného zákonného ustanovenia máte právo požadovať od exekútora jedenkrát ročne bezodplatne informáciu o stave splácania Vašej pohľadávky.