Trestnoprávne následky nezaplatenia dlhu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Trestnoprávne následky nezaplatenia dlhu

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Bol som ručiteľom pôžičky, ktorú som nakoniec vyplatil. Prebehlo aj súdne konanie, v ktorom sa určilo, že dlžník musí zaplatiť. Táto pohľadávka je už aj na exekúcii, no on stále neplatí. Teraz je na materskej dovolenke a mne dlhuje peniaze. Chcel by som vedieť, kedy mám podať trestné oznámenie, aby skončil za mrežami.

Odpoveď: Trestnoprávne následky nezaplatenia dlhu

Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:

Vymáhanie pohľadávok súdnym exekútorom a zisťovanie majetku povinného

Ak už disponujete exekučným titulom - ktorým je okrem iného podľa Exekučného poriadku (zákon č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti - exekučný poriadok v účinnom znení) vykonateľný rozsudok súdu, ktorým bol povinný zaviazaný zaplatiť Vám dlh, ktorý voči Vám má, jediným právnym spôsobom ako sa domôcť jeho vymoženia (proti vôli povinného, ak svoj dlh v lehote ustanovenej v súdnom rozhodnutí dobrovoľne nesplnil) je podanie návrhu na výkon exekúcie tak, ako ste urobili aj Vy vo Vašom prípade.

Jedným z prvých úkonov ktoré exekučným súdom poverený súdny exekútor pri vymáhaní peňažnej pohľadávky vykoná je zisťovanie majetku povinného. Súdnemu exekútorovi Exekučný poriadok dáva v tomto smere široké oprávnenia. To, že povinný v súčasnosti poberá len materskú dávku nemusí nutne znamenať, že nemá žiadny iný majetok. Súdny exekútor v rámci zisťovania majetku spravidla dopytuje banky, poisťovne, lustruje kataster nehnuteľností, evidenciu vozidiel a pod. a takýmto spôsobom zisťuje majetok povinného.

Oprávnenia súdneho exekútora pri zisťovaní majetku povinného

V tejto súvislosti možno uviesť aj okruh subjektov, ktoré sú povinné poskytnúť súdnemu exekútorovi súčinnosť pri zisťovaní rozsahu majetku poškodeného. Možno z nich totiž vyvodiť akého širokého okruhu sa zisťovania súdnym exekútorom môže týkať.

Inštitút súčinnosti tretích osôb je upravený v § 42 Exekučného poriadku, podľa ktorého napr.:

- Štátne orgány, iné orgány verejnej moci a právnické osoby, ktoré z úradnej moci alebo vzhľadom na predmet svojej činnosti vedú evidenciu osôb a ich majetku, poskytnú údaje potrebné na výkon jeho činnosti podľa tohto zákona; túto povinnosť má najmä orgán, ktorý vedie evidenciu nehnuteľností, orgán, ktorý vedie evidenciu motorových vozidiel, vodičských preukazov a centrálny depozitár cenných papierov.

- Tretie osoby, ktoré majú u seba záznamy alebo dokumenty týkajúce sa majetku podliehajúceho exekúcii alebo majetok podliehajúci exekúcii, umožnia exekútorovi tieto záznamy, dokumenty alebo majetok prehliadnuť a na žiadosť mu záznamy alebo dokumenty vydajú alebo urobia iné opatrenie požadované exekútorom na zabezpečenie týchto záznamov, dokumentov alebo majetku.

- Banky oznámia exekútorovi na žiadosť čísla účtov povinného, stavy účtov povinného a ich zmeny, informácie o úschove cenných papierov a vkladných knižiek.

- Poskytovateľ univerzálnej poštovej služby oznámi exekútorovi údaje potrebné na výkon jeho činnosti podľa tohto zákona, najmä skutočnosť, či dlžník má poštové priečinky, údaje o počte tam došlých zásielok a o ich odosielateľoch, úhrn súm dochádzajúcich povinnému poštou alebo do jeho poštového priečinka, alebo umožní exekútorovi tieto údaje získať a správnosť údajov na mieste preveriť. Túto povinnosť majú aj iné poštové podniky v rozsahu poskytovaných služieb.

- Poisťovne oznámia exekútorovi údaje o predpokladoch vzniku práva povinného na poistné a výplaty poistných plnení v prospech povinného.

- Vydavatelia tlače oznámia exekútorovi meno podávateľa inzerátu týkajúceho sa nakladania s majetkom povinného uverejneného pod značkou.

- Dopravcovia oznámia exekútorovi príjemcu prepravovaného nákladu povinného, ako aj údaje o prepravovanom tovare.

- Ak je údaje potrebné zistiť v cudzine, exekútor požiada súd, ktorý ho poveril vykonaním exekúcie, o vypracovanie dožiadania o právnu pomoc a jeho zaslanie do cudziny. To platí aj v prípade, ak je potrebné doručiť písomnosť adresátovi v cudzine.

Za nesplnenie či už jednej z uvedených špecifických ustanovení o povinnosti tretích osôb poskytnúť súdnemu exekútorovi pri výkone exekučnej činnosti súčinnosť alebo aj všeobecnej povinnosti tretích osôb ustanovenej v § 42 ods. 1 Exekučného poriadku (podľa ktorého: "Počas exekúcie sú tretie osoby povinné exekútorovi na jeho žiadosť poskytnúť súčinnosť v rozsahu primeranom vymáhanému nároku, ak sa im preukázal poverením na vykonanie exekúcie.") môže súdny exekútor uložiť poriadkovú pokutu až do výšky 500 eur, pri opakovanom porušení danej povinnosti až do výšky 2.000,- € (a to za každé jednotlivé porušenie povinnosti).

Z uvedeného teda vyplýva, že ak má Váš povinný majetok, z ktorého by mohla byť Vaša pohľadávka uspokojená, súdny exekútor disponuje všetkými potrebnými prostriedkami na to, aby tento majetok zistil. Rovnako ak viete o nejakom konrétnom majetku, ktorý povinný môže skrývať alebo mať, bolo by vhodné informovať o tom súdneho exekútora, aby tak vedel upraviť ďalší procesný postup.

Nezaplatenie dlhu - trestný čin?

K Vašej druhej otázke týkajúcej sa podania trestného oznámenia pre nezaplatenie dlhu je nutné v prvom rade uviesť, že nezaplatenie dlhu nie je trestným činom. Vyplýva to zo skutočnosti, že Slovenská republika je zmluvnou stranou mnohých medzinárodných ľudskoprávnych zmlúv, v ktorých sa zaviazala, že za nezaplatenie dlhu nemožno nikomu obmedziť osobnú slobodu - vzatím do väzby či výkonom trestu odňatia slobody.

Zo samotných skutočností, že Váš povinný neuhradil Váš dlh a že išiel na materskú teda nevyplýva, že by sa povinný dopustil nejakého tretsného činu ustanoveného v Trestnom zákone (zákone č. 300/2005 Z. z. ).

Ak by ste aj podali trestné oznámenie, toto by za súčasného skutkového stavu muselo byť príslušnými orgánmi činnými v trestnom konaní odmietnuté, nakoľko Vami popísaný skutok nie je trestným činom.