Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu

Dobrý deň, mám bývalého priateľa, ktorý je SZČO. Jeho príjem je nadštandardný, ale samozrejme vykazuje nulové zisky. Nemá ani vlastný účet v banke a nedisponuje žiadnym majetkom. Všetko je zaregistrované na meno jeho rodiny. Máme spolu syna, na ktorého mi mesačne posiela 29 eur a tvrdí, že mi nemôže dať viac. Rada by som ho žalovala na súde kvôli plateniu adekvátneho výživného, ale neviem, či by som v takomto prípade uspela. Náš syn má pol roka. Potrebovala by som poradiť, ako postupovať v tejto situácii. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako dokázať SZČO skutočnú výšku príjmu

Dobrý deň, stanovenie výživného sa neodvíja len od toho, aký má otec skutočný príjem ale od jeho schopností a možností. Ak sa tvári, že nemá žiaden príjem alebo len veľmi malý alebo je dokonca v strate a stále pokračuje v podnikaní, tak tam niečo nesedí. Pretože ak nemá príjem, mal by si hľadať inú prácu. Na súde je potrebné na to poukázať a doniesť ponuky inej práce, kde si môže zarobiť oveľa viac peňazí ako údajne zarába ako SZČO.

Nezamerajte sa na dokazovanie jeho príjmu ale na dokazovanie toho, že aké sú ponuky práce a kde si môže zarobiť oveľa viac ako SZČO. Musí to samozrejme sedieť s jeho schopnosťami a možnosťami.