Kúpa stavebného pozemku v obci

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Nitra

Otázka: Kúpa stavebného pozemku v obci

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Vlastním 5% danej nehnutelnosti a pozemku a moja matka vlastní 50%. Chcem odkúpiť zvyšných 45%, avšak ďalší vlastník sa bráni a nechce to predať. Je možné ho nejako súdne donútiť k predaju, keďže sme nadpoloviční vlastníci? Ponúkol som mu cenu, no on sa len smial, tvrdiac, že má ďalších šesť kupujúcich a môže si tam nastahovať kohokoľvek chce. Ale pokiaľ viem, každý štvorcový meter sa delí na 3, takže v skutočnosti nič nemôže. Viete mi s tým poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa stavebného pozemku v obci

Dobrý deň, v zmysle platnej právnej úpravy obsiahnutej v Občianskom zákonníku sa majú podieloví spoluvlastníci o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva dohodnúť. Až keď nedôjde k dohode môžete podať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súd. V týchto konaniach je veľmi dôležité vedieť, že súd nie je viazaný návrhom žalobcu (žalobcov). Tzn. že aj keď navrhnete súdu, aby bol pozemok prikázaný Vám do vlastníctva a Vy ostatných spoluvlastníkov vyplatíte, súd môže rozhodnúť i inak. Súd v konaní postupuje podľa zákona. Ako prvé skúma či je spoločná vec (pozemok) deliteľná. Ak je deliteľná rozdelí spoločnú vec podľa podielov spoluvlastníkov a tiež prihliadne na účelné využitie veci. Ak je vec nedeliteľná, tak ju súd prikáže niektorému spoluvlastníkovi do vlastníctva a zaviaže ho uhradiť ostatným spoluvlastníkom primeranú náhradu za ich podiel. S prikázaním veci do vlastníctva musí spoluvlastník súhlasiť. Ak by ani jeden zo spoluvlastníkov vec nechcel, súd spoločnú vec predá a výťažok rozdelí podľa veľkosti podielov.

K Vašej otázke či si tam môže hocikoho nasťahovať. O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú podieloví spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti pomerov. Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd. A ak by chcel predať svoj podiel, v zmysle Občianskeho zákonníka majú ostatní podieloví spoluvlastníci predkupné právo (tzn. že musí svoj podiel ponúknuť na predaj najprv Vám, až keby ste ho Vy nechceli odkúpiť môže ho ľubovoľne predať).