Kúpa nehnuteľnosti počas rozvodu...

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Kúpa nehnuteľnosti počas rozvodu...

Dobrý deň, moja manželka podala návrh na rozvod manželstva a dohodli sme sa, že náš spoločný byt, ktorý máme v spoluvlastníctve, predáme a podelíme sa o príjem 50/50. Chcem si vziať hypotéku, ktorá by bola len na moje meno. V banke s tým nemajú problém a stačí im kópia návrhu na rozvod s úradnou pečiatkou. Moja otázka znie: Bude byt, ktorý si kúpim ešte počas trvania manželstva cez hypotéku, ktorá bude výlučne na moje meno, spadať do BSM? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas rozvodu...

Dobrý deň, BSM zaniká až zánikom manželstva, tzn. že po právoplatnosti rozsudku o rozvode Vášho manželstva. Majetok, ktorý nadobudnete počas tohto manželstva bude patriť do BSM i v prípade, že hypotéka bude len na Vaše meno. Z toho dôvodu Vám odporúčam počkať do zániku BSM a až potom kupovať nehnuteľnosť. Druhou možnosťou je zúženie rozsahu BSM notárskou zápisnicou, v ktorej sa dohodnete s manželkou, že hypotéka a aj byt, ktorý kúpite bude patriť do Vášho výlučného vlastníctva. Druhá možnosť je najistejším spôsobom vybavenia Vašej veci v prípade, že nechcete čakať na rozvod manželstva.