Kúpa bytu počas trvania manželstva a zúženie BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Kúpa bytu počas trvania manželstva a zúženie BSM

Dobrý deň, s manželom plánujeme kúpiť byt. Ako by sme mali postupovať, ak sme sa dohodli, že byt bude zapísaný len na moje meno a BSM sme ešte nezrušili? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa bytu počas trvania manželstva a zúženie BSM

Dobrý deň, napriek tomu, že nemáte zrušené BSM je možné aj počas trvania manželstva nadobudnúť vec (aj nehnuteľnosť) jedným z manželov do výlučného vlastníctva. Podľa ustanovenia § 143a Občianskeho zákonníka sa môžu manželia počas trvania manželstva dohodnúť, že na zúžení zákonom určeného rozsahu BSM. Tzn. že sa môžete s Vaším manželom dohodnúť na tom, že konkrétny byt napriek tomu, že ho kupujete počas trvania manželstva, nebude patriť do BSM. Na to, aby takáto dohoda bola platná musí spĺňať zákonné predpoklady upravené v ustanovení § 143a ods. 3 OZ. Podmienkou pre platnosť takejto dohody je jej spísanie formou notárskej zápisnice. Na základe toho Vám odporúčam vyhľadať notára vo Vašom okolí, súčasne s Vaším manželom sa dostaviť k nemu a uzatvoriť priamo pred ním predmetnú dohodu, ktorú on spíše vo forme notárskej zápisnice. Tým dosiahnete, že kupovaná nehnuteľnosť bude patriť do Vášho výlučného vlastníctva a nebude patriť do BSM.