Kúpa bytu - dedičské konanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Kúpa bytu - dedičské konanie

Aktuálna situácia je nasledovná: mám vyhliadnutý byt na kúpu. Majiteľka už nie je medzi živými a byt je súčasťou dedičského konania. Existujú traja dediči, ktorí sú ochotní byt predať, ako sa dozvedám zo realitných portálov. Podľa vyjadrenia makléra sa predpokladá ukončenie dedičského konania v auguste 2017. Chcel by som začať čo najskôr s rekonštrukciou a teda by som rád "ukotvil" kúpu bytu, aby som nemusel čakať na ukončenie dedičského konania. Rád by som si prečítal Váš názor alebo odporúčanie, ak ste už mali skúsenosti s podobnou situáciou. Ako môžem právne resp. zmluvne alebo iným spôsobom zabezpečiť, že dediči budú spokojní (t.j. istí, že dostanú svoje finančné nároky za predaj bytu po ukončení dedičského konania), pričom ja (ako potenciálny kupujúci) by som mohol začať s rekonštrukciou? Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa bytu - dedičské konanie

Dobrý deň, uvedená situácia sa dá riešiť. Sú dve možnosti, ako by ste mohli postupovať. Prvá možnosť je uzatvorenie zmluvy o budúcej zmluve, s tým, že by ste s predávajúcimi po nadobudnutí vlastníckeho práva dedením uzavreli riadnu kúpnu zmluvu. Táto možnosť je výhodná v prípade, ak neviete ako sa dedičia v dedičskom konaní dohodnú.

Druhá možnosť je uzatvorenie kúpnej zmluvy už teraz s tým, že v zmluve uvediete, že momentálne prebieha dedičské konanie. Návrh na vklad do katastra na základe tejto zmluvy bude podaný po právoplatnom skončení dedičského konania.

Kúpnu zmluvu je možné nadobudnúť aj vec, ktorú predávajúci nadobudne v budúcnosti.

Prípadne urobiť kombináciu týchto zmlúv a ošetriť to poradne.

Nesmiete zabudnúť aj na to, že do zmluvy je potrebné dať aj ustanovenia o tom, že budete byt prerábať.