Kto sa postará o dieťa, keď zomrú rodičia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Kto sa postará o dieťa, keď zomrú rodičia?

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, kto sa postará o dieťa po smrti rodičov. Mám kamarátku, ktorá je slobodná matka štyroch detí. My s manželom sme krstnými rodičmi jedného z jej detí, ale nemáme príbuzenský vzťah. Keďže moja kamarátka má zdravotné problémy, boli by sme ochotní, v prípade jej neschopnosti, prevziať starostlivosť o jedno z detí. Chceli by sme však túto situáciu právne ošetriť už dopredu, aby sme neskôr nemali ťažkosti. Mohli by ste nám prosím poradiť, ako by sme mali postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Kto sa postará o dieťa, keď zomrú rodičia?

Dobrý deň,

pokiaľ ide o otázku, kto sa postará o dieťa, keď zomrú rodičia, resp. kto by sa mal postarať o dieťa, keď sa rodičia pominú, túto otázku nie je možné upraviť žiadnou zmluvou alebo závetom, tak ako je to možné napríklad v USA.

Pokiaľ by sa stalo, že by Vaša kamarátka zomrela, o tom, komu bude dieťa zverené rozhodne súd. Pokiaľ má dieťa otca a tento by prejavil o dieťa záujem, má najväčšie právo vziať si dieťa do svojej opatery. Vy s tým však nemôžete nič urobiť. Ak otec neprejaví záujem, potom sú na rade príbuzní, samozrejme títo príbuzní nemusia mať záujem o dieťa resp. nemusia byť schopní sa o dieťa postarať. AK máte záujem o dieťa po prípadnej smrti kamarátky, je potrebné, aby ste sa o dieťa po smrti začali starať a hneď podali návrh na súd. Môžete žiadať dieťa osvojiť. Súd bude skúmať, či sú u Vás vytvorené predpoklady na osvojenie dieťaťa. O dieťa môžu tiež prejaviť záujem príbuzní. Súd bude musieť rozhodnúť.