Zverenie dieťaťa po smrti jedného z rodičov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Zverenie dieťaťa po smrti jedného z rodičov

Dobrý deň, matka dieťaťa zomrela a následne sa ozval otec, s ktorým však predtým nežila. Súd mu zveril dieťa. Je možné, že ak sa babička (mama zosnulej) odvolá, súd by mohol dieťa zveriť jej?

Odpoveď: Zverenie dieťaťa po smrti jedného z rodičov

Dobrý deň. Pokiaľ žije už iba jeden rodič, dieťaťa by malo byť primárne zverené jemu. U tohto rodiča však musia byť splnené podmienky na to, aby bol objektívne spôsobilý na zabezpečovanie starostlivosti o dieťaťa. S dieťaťom by mal mať vytvorený vzťah, mal by mať záujem o jeho výchovu, mal by byť schopný dieťa materiálne zabezpečiť a pod. Nie je pritom rozhodujúce to, že rodičia pred smrťou spolu nežili v jednej domácnosti. Na to, aby dieťa nebolo zverené do starostlivosti jediného žijúceho rodiča, by museli existovať vážne osobitné okolnosti, ktoré by takýto postup odôvodňovali.