Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Darovanie bytu a smrť obdarovaného


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: Čo sa stane v nasledujúcej situácii? Darujem byt svojmu synovi s mojim vecným bremenom dožitia. Ak syn zomrie skôr ako ja, zdedí byt jeho manželka? (Sú zosobášení ešte pred darovaním). Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

Dobrý deň, v prvom rade Vám odporúčam, aby Vaše vecné bremeno bolo založené na vecno-právnom základe. Tzn. aby bolo vecné bremeno zapísané aj katastri nehnuteľnosti. V takom prípade totiž dedič zdedí byt po Vašom synovi aj s vecným bremenom doživotného užívania nehnuteľnosti. Odpoveď na otázku, kto zdedí byt po Vašom synovi závisí na tom, aké je zloženie rodiny Vášho syna. V prípade, že Váš syn nemá zatiaľ žiadneho potomka a nezanechá závet, tak sa bude dediť podľa zákona v tzv. druhej dedičskej skupine. V tejto skupine dedia manželka (aspoň 1/2), rodičia poručitelia (Vy) a osoby, ktoré s poručiteľom žili v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok a boli na neho odkázané výživou alebo sa podieľali na spoločných nákladoch. Ak by však Váš syn mal potomka (alebo viacerých) tak sa dedí v prvej dedičskej skupine, v ktorej dedia manželka a potomkovia rovnakým podielom. Celú situáciu však môže zmeniť závet Vášho syna. Ak totiž spíše závet, tak sa dedí zo závetu a nie zo zákona ako som uviedol vyššie. V závete môže odkázať celý svoj majetok jednému potomkovi alebo ak nemá žiadnych aj Vám.

Trápi vás "Darovanie bytu a smrť obdarovaného" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám otázku. S manželom sme sa nedávno vzali a bývame v dome, ktorý bol jeho rodičovský. Prerábali sme ho spoločne, spoločnými financiami. Avšak zatiaľ sú ešte na dome uvedení ako vlastníci jeho rodičia a sestra. Manžel má z predchádzajúceho vzťahu syna (zatiaľ ešte malého, neplnoletého). Ja ako manželka zatiaľ nefigurujem nikde ani ako vlastník domu a ani trvalý pobyt ešte nemám zmenený. Manželovi sa chystajú dom darovať rodičia a sestra formou darovacej zmluvy (iba na jeho meno). V prípade manželovej smrti, kto bude dedičom a na koľko častí sa majetok rozdelí? Napríklad, budem musieť finančne vyplatiť manželovho syna, resp. jeho matku? (keďže ona je jeho právny zástupca). Ja ako manželka by som mala aké práva a povinnosti? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 26.08.2024)

Dobrý deň,

Vaša situácia má viacero aspektov, ktoré treba zvážiť. V prvom rade, ak dom získal manžel darovacou zmluvou len na svoje meno, v prípade jeho smrti bude tento dom považovaný za jeho výlučný majetok a nebude súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Podľa aktuálneho dedičského práva, ak má manžel neplnoletého syna, ten patrí do prvej dedičskej skupiny spolu s Vami ako zákonným dedičom.

Podľa § 473 Občianskeho zákonníka sú dedičmi v prvej skupine poručiteľove deti a manžel, každý z nich dedí rovnakým dielom. Teda, ak by mal Váš manžel syna a len jedného dediča, dom by sa delil na dve časti – jedna čast by pripadla Vám ako manželke a druhá jeho synovi. Keďže jeho syn je maloletý, jeho právnym zástupcom bude matka syna, čo znamená, že ona bude spravovať jeho dedičstvo, kým syn nedosiahne plnoletosť.

Povinnosť finančne vyplatiť syna by vznikla, ak by došlo k dohode dedičov alebo rozhodnutiu súdu o vyporiadaní dedičstva a dom by pripadol iba Vám. Bez takejto dohody alebo súdneho rozhodnutia by ste mali spoločné vlastníctvo domu. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Dobrý deň, môj brat dostal byt darovacou zmluvou. Po smrti darcu bol podľa zmluvy povinný byt predať a peniaze rozdeliť medzi viaceré osoby. Môj brat však zomrel skôr ako darca a jeho manželka chce byt vrátiť darcovi. Dedičské konanie po mojom bratovi ešte neprebehlo. Je to možné?

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 18.05.2021)

Dobrý deň,

 

po smrti obdarovaného darcu (poručiteľa) sa musí najskôr musí ukončiť dedičské konanie. Následne môžu poručiteľovi dedičia zdedený byt opätovne previesť zmluvou na pôvodného darcu.

 


Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Dobrý deň, môj manžel daroval byt svojej mame a chcela by som sa opýtať, či v prípade jej smrti by byt dedili všetky jej deti (dve má osvojené a môj muž je jej jediný vlastný) alebo iba môj muž - jej syn. Ďakujem Vám pekne.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 12.01.2021)

Dobrý deň,

 

po smrti matky budú na základe zákona dediť všetci jej potomkovia (tzn. jej syn a tiež obe osvojené deti). Každý z týchto dedičov bude dediť rovnaký podiel.


Trápi vás "Darovanie bytu a smrť obdarovaného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Dobrý deň. Chcel by som darovať byt dvom dospelým deťom, pričom ho budem užívať do smrti. Budú sa uplatňovať poplatky ako pri dedičskom konaní? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 25.05.2020)

Dobrý deň,
poplatky pri dedič. konaní ohľadom darovaného bytu nebudú a to z dôvodu, že v čase úmrtia už nebudete jeho vlastníkom.

Vecné bremeno - právo dožitia zanikne Vašim úmrtím a preto nemôže byť predmetom dedenia a teda ani poplatkovej povinnosti dedičov.


Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Pred 14 rokmi som svoj dom darovala synovi formou darovacej zmluvy, avšak môj syn krátko nato tragicky zahynul, keď ho zrazilo auto. Dôsledkom toho prešiel majetok na jeho manželku a ich dve deti. V darovacej zmluve bol vložený dodatok, podľa ktorého môžem v dome dožiť a deti sa o mňa postarajú. Chcela by som sa informovať, či je možné túto situáciu nejak zmeniť. Môj vnuk sa začal o dom starať a rád by v ňom býval. No jeho mama a sestra od neho požadujú peniaze za vyplatenie. Žiaľ, doteraz sa o nič nestarali. Mám záujem vedieť, či je možné túto situáciu nejak upraviť. Veľmi pekne vopred ďakujem za Vašu odpoveď a prajem Vám krásny deň.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 21.02.2020)


Dobrý deň, riešenie ponúka ust. § 141 a nasl. Obč. zákonníka :
"§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku."

Z uvedeného zák. textu vyplýva, že ak sa podieloví spoluvlastníci nedohodnú na zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva, podiel. spoluvlastník môže podať návrh na súd.

Možnosťou pre Vášho vnuka je aj to, že podiely ostatným dvom podiel. spoluvlastníkom uhradí v dohodnutých splátkach.
Poznamenávame, že keďže Váš vnuk užíva resp. bude užívať aj podiely ostatných spoluvlastníkov, títo môžu požadovať náhradu za užívanie ich podielov na nehnuteľnosti vo výške obvyklého nájomného za podobný typ nehnuteľnosti v mieste a čase, a to zatiaľ titulom bezdôvodného obohatenia, keďže nie je spísaná zmluva o nájme.

V otázke uvádzate, že vnuk do nehnuteľnosti investuje, zrejme súhlas ostatných spoluvlastníkov nemá, preto odporúčame aby vo veciach investícií a ich rozsahu si vyžiadal písomný súhlas ostatných spoluvlastníkov v súlade s ust. § 139 ods. 2 Obč. zákonníka.


Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom spísania zmluvy o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva, keďže prípadné súdne konanie je ako zdĺhavé, tak aj nákladné.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Môže matka byť poručníčkou pri darovaní nehnuteľnosti maloletému? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 22.02.2019)

Dobrý deň, v tomto prípade je potrebné posudzovať, či dochádza ku konfliktu záujmov, alebo nie. Ak matka (alebo rodičia) daruje nehnuteľnosť svojmu vlastnému dieťaťu, dochádza ku konfliktu záujmov a je potrebné, aby súd ustanovil v samostatnom konaní kolízneho opatrovníka. Ak však daruje nehnuteľnosť maloletému iná osoba, pri ktorej nedochádza ku konfliktu záujmov, môže maloletého zastupovať v konaní aj jeho matka.


Trápi vás "Darovanie bytu a smrť obdarovaného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím, vysvetliť problém? Ak by mi priateľ daroval byt, po jeho smrti by bol len môj? Alebo by deti z jeho manželstva ako neopomenuteľní dedičia mali nárok? V prípade mojej smrti, získa on spať svoj byt alebo ho zdedia moje deti? Táto situácia je pre nás dosť zložitá. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 14.01.2019)

Dobrý deň, keď Vám priateľ daruje byt, bude iba Váš. Ani po jeho smrti nebudú mať jeho deti nárok na byt ako dedičia, pretože už nebude v jeho vlastníctve. Jeho deti však môžu napadnúť darovaciu zmluvu. Úspešne napadnúť darovaciu zmluvu je veľmi ťažké - skúma sa, ako bola uzatvorená, resp. či nebola uzatvorená napr. pod nátlakom, alebo darca nebol nespôsobilý na právne úkony..

V prípade Vašej smrti by mali na byt nárok Vaše deti ako dedičia (nie priateľ).


Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Dobrý večer. Prosím Vás, chcela by som vedieť, ako sa píše darovacia zmluva. Mohli by ste mi poslať nejaký vzor? Spolu s priateľom sme si vzali hypotéku na byt, ktorý je v kontexte tejto hypotéky uvedený len na jeho meno. S priateľom nie sme manželia, no napriek tomu by som chcela, aby bol byt zapísaný aj na mňa. Máme spoločného syna a chcem mať istotu, že ma nebude môcť vyhodiť z tohto bytu. Chcem sa stať spoluvlastníčkou tohto bytu. Mohli by ste mi, prosím, pomôcť? Ako mám napísať darovaciu zmluvu? Obávam sa, že budem potrebovať aspoň nejaký vzor, aby nám na katastri zmluvu uznali ako darovaciu. Ďakujem a teším sa na Vaše vyjadrenie.

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 21.12.2016)

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné uviesť, že k uzatvoreniu darovacej zmluvy bude potrebný súhlasný prejav darcu aj obdarovaného. Tzn. že sa budete musieť s Vaším partnerom dohodnúť na darovaní nehnuteľnosti, žiadnym spôsobom ho k tomu nebudete môcť donútiť. Rovnako je dôležité uviesť, že darovacia zmluva musí mať všetky zákonné náležitosti na to, aby na základe nej mohol príslušný okresný úrad, katastrálny odbor vykonať vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Na internete nájdete množstvo vzorov darovacích zmlúv, avšak pri nehnuteľnostiach, najmä bytoch, musí byť darovacia zmluva vypracovaná na mieru pre konkrétny byt. Každý byt totiž má iné príslušenstvo, každý bytový dom má iné spoločné zariadenia... V mnohých prípadoch pozemok ani nie je predmetom vlastníctva k bytu. Stačí, ak v darovacej zmluve spravíte jednu chybu a okresný úrad Vám na základe takej zmluvy nevykoná vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti.


Podotázka: Darovanie bytu a smrť obdarovaného (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o odpoveď na nasledujúcu otázku. Sme štyria súrodenci, rodičia už nežijú a ja som svoj podiel daroval sestre s doživotným užívaním, ktoré je zapísané ako vecné bremeno na katastri. Brat je dvakrát rozvedený, má štyri deti a na svojej časti rodinného domu má exekúcie. Keby zomrel, kto musí platiť pohreb a kto dedí jeho podiel s dlhmi, keď ja už tam nemám podiel, len doživotné právo?

Odpoveď: Darovanie bytu a smrť obdarovaného

(odpoveď odoslaná: 30.11.2016)

Dobrý deň. Po Vašom bratovi by v prvej dedičskej skupine dedili jeho deti, prípadne jeho manželka, pokiaľ by zomrel v čase, kedy bol ženatý. Pritom platí, že dedičia zodpovedajú do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Darovanie bytu a smrť obdarovaného" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.