Kto musi platit zdedene dlhy maloleteho dietata?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Kto musi platit zdedene dlhy maloleteho dietata?

Dobrý deň, som rozvedený s matkou môjho trojročného dieťaťa, ktorej samozrejme platím výživné. Moja bývalá manželka má veľmi zadlžených rodičov. Ak by pripadlo dedičstvo mojej exmanželke a ona by ho odmietla, prejde na naše dieťa. My ako zákonní zástupcovia by sme ho tiež odmietli a o tom by rozhodol súd. Moja otázka znie: Ak by súd rozhodol o tom, že sa nemožno vzdať dedičstva a maloleté dieťa by zdedilo dlhy, kto by ich mal splácať?

Odpoveď: Kto musi platit zdedene dlhy maloleteho dietata?

Dobrý deň, nie je to tak ako uvádzate v otázke.

V prípade, že by došlo k úmrtiu rodičov vašej bývalej manželky a dedičstvo odmietne, pričom dôvody odmietnutia nie sú podstatné, nikto od vašej bývalej manželky nemôže vymáhať dlhy vymáhať a to ani cestou súdu. Odmietnutie dedičstva je neodvolateľné a v podstate znamená, ako keby sa dedič úmrtia poručiteľa nedožil. Súčasne platí, že ak by sa v budúcnosti našiel nejaký ďalší majetok poručiteľa/-ľov, potom už vaša bývalá manželka nemá právny nárok dediť.

Záver je aj ten, že dlhy poručiteľa/- ľov neprejdú na vaše dieťa z dôvodu, že vaša bývalá manželka dedičstvo po svojich rodičoch odmietne.