Dobrý deň,
stav dedičského konania resp. komu bol pridelený dedičský spis zistíte na stránke Ministerstva spravodlivosti SR a to podľa rozvrhu práce prísl. okresného súdu, kde mala stará mama posledné trvalé bydlisko a to podľa dátumu úmrtia starej matky. Hľadajte preto v rozvrhu práce prísl. okresného súdu.
Je škoda, že ste vec neriešili za života starej matky, napr. vecné bremeno spočívajúce v práve doživ. užívania RD, prípadne darovacou zmluvou. Otázkou je či stará mama nenapísala závet.
V dedičskom konaní sa nebude riešiť Vaše bývanie v uvedenom RD.
Po skončení dedič. konania nie ste povinný sa z RD vysťahovať a to z dôvodu, že predmetný DR tvorí Vaše obydlie.
Vlastník - dedič RD nie je oprávnený Vás z RD vysťahovať svojpomocne, ale len na základe súdneho rozhodnutia. Dedič ako vlastník DR, pokiaľ medzi Vami nedôjde k dohode o užívaní RD na základe nájomnej zmluvy, musel by podať návrh na súd na vypratanie RD, ktorý súd by rozhodol aj o bytovej náhrade. Ak ani následne nedôjde k dohode, bude musieť dedič ako vlastník DR podať návrh na súdny výkon rozhodnutia.
V súvislosti s Vašim bývaním v RD vzniká však aj ďalšia otázka, či ste za života starej matky neinvestovali Vy a Vaša manželka fin. prostriedky na zhodnotenie RD resp. jeho rekonštrukciu. Ak by na uvedenú otázku bola kladná odpoveď, je potrebné z Vašej strany uplatniť tieto investície do cudzej nehnuteľnosti v rámci dedič. konania aj s preukázaním ich výšky a dôvodu v písomnej forme.
Poznamenávame, že otázke vysťahovania osoby bez vlastníckeho práva sa venujeme aj v našom špeciálnom článku.
V prípade potreby kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.