'

Konanie o rozvod manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčiansky
Odpovedá: Mgr. Boris Gál
Odpovedané dňa: 23. 11. 2014

Otázka: Konanie o rozvod manželstva

Dobry den. S manzelom sme sa zosobasili pred 5. rokmi, ale zacal navstevovat byvalu manzelku s detmi. V juli sa k nim odstahoval a po vzajomnej dohode sme podali navrh na rozvod nasho manzelstva, z ktoreho nepochadzaju deti. Predvolanie sme dostali na zaciatok decembra. Moja otazka: co znamena, ze sud poklada nas v tomto konani vypocut? mysleli sme, ze po dohode nas rozvedu na 1. pojednavani, kedze obaja nemame zaujem o spolocne spolunazivanie. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Konanie o rozvod manželstva

Dobrý deň. V konaní o rozvod manželstva súd rozhoduje predovšetkým podľa ustanovenia § 23 ods. 1 Zákona o rodine, podľa ktorého: "Súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia." Z uvedeného dôvodu nestačí, aby boli manželia na rozvode dohodnutí. V zmysle predvolania, ktoré Vám bolo doručené, Vás súd vypočuje. Na pojednávaní najskôr zhrniete skutkové okolnosti (podobne, ako ste ich uviedli do návrhu o rozvod) a následne Vám súd položí prípadné doplňujúce otázky. Pokiaľ bude mať súd za preukázané to, že sú dané zákonné dôvody na rozvod manźelstva, môže súd Vaše manželstvo rozviesť aj na prvom pojednávaní.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Konanie o rozvod manželstva (Rodinné právo)

Dobrý deň, riešim návrh na rozvod, ale mám problém s príslušným súdom, na ktorý mám návrh podať. Ja - navrhovateľka mám trvalý pobyt v okrese Dolný Kubín. Manžel má trvalý pobyt v Košiciach. Obaja žijeme v Ružomberku asi 15 rokov. Ja v podnájme a manžel vo svojej nehnuteľnosti, ktorú vlastní, ale trvalý pobyt tam nemá (možno korešpondenčnú adresu áno). Spoločné bydlisko sme od začiatku manželstva (2010) nemali. Hneď po svadbe sme žili oddelene. Sobáš bol uzavretý v okrese Dolný Kubín. Prosím Vás, na ktorý súd mám podať návrh na rozvod? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Konanie o rozvod manželstva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.10.2018)

Dobrý deň. Miestnu príslušnosť súdu vo veciach rozvodu manželstva určuje ustanovenie § 92 Civilného mimosporového poriadku, poľa ktorého platí, že: "Na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa."

Vychádzajúc z citovanej normy a zo skutočnosti, že počas manželstva ste nemali nikdy žiadne spoločné bydlisko, som toho názoru, že príslušný bude všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal (druhá veta citovanej normy) - tzn. Vášho manžela. Nakoľko všeobecný súd fyzickej osoby sa určuje podľa adresy hláseného trvalého pobytu, návrh na rozvod Vášho manželstva by ste mali adresovať na jeden z okresných súdov v Košiciach (ktorý konkrétne závisí od prednej adresy trvalého pobytu Vášho manžela).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk