Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?

Dobrý deň, som 18-ročný a spáchal som veľkú chybu - spôsobil som tehotenstvo mojej kamarátke a nemám záujem o dieťa. Rád by som sa opýtal, či som povinný platiť alimenty hoci sme len kamaráti. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?

Dobrý deň, vyživovacia povinnosť je základnou povinnosťou každého rodiča, ktorá vzniká narodením dieťaťa a trvá do času, kým sa dieťa nie je schopné sa samé živiť. V zmysle § 62 zákona o rodine, každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu, ktorá v súčasnosti predstavuje sumu 27 €. Výživné má pritom prednosť pred inými výdavkami rodiča. Výška výživného má odrážať ako potreby dieťaťa, tak aj schopnosti, možnosti a majetkové pomery rodiča.