Máte
otázku?

Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?

Dobrý deň, som 18-ročný a spáchal som veľkú chybu - spôsobil som tehotenstvo mojej kamarátke a nemám záujem o dieťa. Rád by som sa opýtal, či som povinný platiť alimenty hoci sme len kamaráti. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?

Dobrý deň, vyživovacia povinnosť je základnou povinnosťou každého rodiča, ktorá vzniká narodením dieťaťa a trvá do času, kým sa dieťa nie je schopné sa samé živiť. V zmysle § 62 zákona o rodine, každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu, ktorá v súčasnosti predstavuje sumu 27 €. Výživné má pritom prednosť pred inými výdavkami rodiča. Výška výživného má odrážať ako potreby dieťaťa, tak aj schopnosti, možnosti a majetkové pomery rodiča.

Trápi vás "Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Kedy vzniká povinnosť platiť výživné? (Rodinné právo)

Dobrý deň, moja kamarátka tvrdí, že máme spolu deti. Som povinný platiť výživné, aj keď to ešte nie je súdne potvrdené?

Odpoveď: Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?

(odpoveď odoslaná: 25.01.2019)

Dobrý deň, výživné platiť nemusíte. Vaša kamarátka musí najprv preukázať, že ste otcom dieťaťa, potom Vám súd môže nariadiť platenie výživného. Ak sa však preukáže, že ste otcom, môže sa stať, že Vám súd prikáže platiť výživné až za 3 roky spätne, v prípade ak sa preukážu dovidy hodne osobitného zreteľa. Obyčajne to prebieha tak, že žena podá návrh na určenie otcovstva, v ktorom konaní bude žiadať určiť aj povinnosť platiť výživné. Vykonajú sa DNA testy a podľa toho sa určí, či ste otcom.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Kedy vzniká povinnosť platiť výživné?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava