Máte
otázku?

Kedy podať žiadosť o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Kedy podať žiadosť o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti?

Dobrý deň, Rada by som sa informovala ako postupovať pri obnovení činnosti vedenia motorových vozidiel. Súd ustanovil zákaz činnosti na 18 mesiacov, sudca povedal, že v polke trestu môžem požiadať a vravel, že v tom problem nevidí, že dáme skúšobnú dobu. Nemala som predtym žiadny priestupok a zakaz činnosti je kvoli dopravnej nehode. Pravnik vravel, aby sme žiadosť poslali skôr pred uplynutím polky trestu. Ja som si to tiež myslela aspon 2 mesiace z dôvodu, kým to súd spracuje a príde odpoved, aby to bolo vybavene čím skor, lenže som sa tu dočítala, že to môžu zamietnuť ako predčasnú žiadosť. Oplatí sa to skúsiť poslať trocha skôr alebo vobec nie? Alebo poslat iba den po uplynuti 9 mesiacov alebo presne v ten den? Vodičak mam fyzicky u seba, nikto mi ho nezobral ani policajt ani sudca nevravel, aby som ho odniesla na policiu, samozrejme je neplatny ani nejazdim. A ešte by som sa chcela informovať, kedže zákaz činnosti je menej ako 2 roky, či budem musieť absolvovovať testy? Alebo kedže je zákaz činnosti udelený súdom daju mi iba skúšobnú dobu, v ktorej nesmiem spáchať žiadny priestupok? (sudca o teste nespominal nič, iba o skušobnej dobe) tak preto sa chcem informovať, či test musím absolvovať alebo nie. Za informácie vopred veľmi pekne ďakujem

Odpoveď: Kedy podať žiadosť o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti?

Dobrý deň, v zmysle § 69 Trestného zákona, po výkone polovice trestu zákazu činnosti môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný. Z uvedeného vyplýva, že podmienkou pre využitie tohto inštitútu je uplynutie polovice výkonu trestu. V praktickom živote však súdy akceptujú návrhy, ktoré o niekoľko týždňov predchádzajú tomuto momentu s tým, že po uplynutí polovičnej dobe trestu nariadia verejné zasadnutie na rozhodnutie vo veci. Podľa § 98 ods. 1 pís. d) zákona č. 8/2009 Z.z., je držiteľ vodičského preukazu povinný odovzdať orgánu Policajného zboru neplatný vodičský preukaz do siedmich dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým mu súd uložil ochranné liečenie alebo mu súd alebo iný príslušný orgán uložil zákaz činnosti viesť motorové vozidlo alebo ktorým sa mu obmedzilo alebo odobralo vodičské oprávnenie. V zmysle § 91 ods. 1 tohto právneho predpisu taktiež platí, že ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia v ovládaní pravidiel cestnej premávky alebo vo vedení motorového vozidla, najmä ak neprospel na skúške z odbornej spôsobilosti na udelenie ďalšieho vodičského oprávnenia alebo ak preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia motorového vozidla dva roky a viac, orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Kedy podať žiadosť o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti? (Trestné právo)

Dobrý deň, zobrali mi vodičsky preukaz lebo som mal sedemnasť rokov a jazdil som sam. O chvilu mi ubehne trest zakazu cinnosti na polrocne obdobie. Kolko pred vykonanou polovicou mozem podat ziadost o odpustenie zvysku trestu?

Odpoveď: Kedy podať žiadosť o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.05.2016)

Dobrý deň, podľa § 14 ods. 3 zákona o priestupkoch, od výkonu zvyšku zákazu činnosti možno po uplynutí polovice času výkonu tejto sankcie upustiť na základe žiadosti páchateľa. V zmysle citovaného ustanovenia, tak žiadosť možno podať až po uplynutí polovice výkonu zákazu viesť motorové vozidlo. V praxi však orgány niekedy akceptujú aj skôr podané žiadosti, pričom ich vybavenie odkladajú na dobu po uplynutí zákonnom požadovanej doby výkonu tejto sankcie. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Kedy podať žiadosť o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku