Ako zastaviť trestne stihanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Ako zastaviť trestne stihanie?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o právnu radu. Podala som trestné oznámenie na manžela za neustále psychické týranie. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe. Teraz mi je to ľúto, lebo sme mohli problém vyriešiť aj iným spôsobom. Obvinili ho zo spáchania trestného činu "týrania blízkej a zverenej osoby", pričom mu pridali aj paragraf 180. Rada by som dosiahla, aby ho pustili z väzby a mohli sme sa dohodnúť normálne. Čo mám robiť? Dá sa to nejako vziať späť? Písala som aj na súd sudkyni, ktorá ho poslala do väzby, no zatiaľ sa mi nikto neozval. Ako mám postupovať ďalej? Napísala som sudkyni, že nechcem, aby môj manžel skončil vo väzení. Už som z tejto situácie zúfalá a neviem, kde mám napísať, ako to všetko vziať späť. Ďakujem pekne za radu.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

Dobrý deň, po trestnom oznámení postupujú orgány činné v trestnom konaní z úradnej povinnosti. Tzn. že nie sú potrebné žiadne ďalšie návrhy z Vašej strany, aby bol skutok Vášho manžela riadne vyšetrený. Vo Vašom prípade dokonca nejde ani o trestné činy, na ktoré sa vzťahuje povinnosť súhlasu poškodeného (ustanovenie § 211 Trestného poriadku). Z toho vyplýva, že nie je možné vo Vašom prípade odvolať súhlas poškodeného (Vás), nakoľko trestné stíhanie voči nemu nie je vedené pre zákonom vymenované trestné činy. Vzhľadom na to, nie je možné z Vašej pozície urobiť nič viac než to, čo ste doteraz spravili, t.j. napísali ste sudcovi, že už netrváte na trestnom stíhaní. Napriek tomu nepredpokladám, že na základe Vášho listu sudcovi bude trestné stíhanie zastavené, nakoľko takú možnosť Trestný poriadok neupravuje.