Máte
otázku?

Kedy má začať platiť výživné?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Kedy má začať platiť výživné?

Dobrý deň, prajem chcem sa opýtať. Dnes nám prišlo rozhodnutie v mene SR. Zo dna 12. 6. 2017 ohľadne rozvodu., S tým, že ex manžel ma platiť výživné na deti počnúc od právoplatnosti rozudku t.j 12. 6 2017., ktoré zaväzuje uhrádzať peniaze k rukám matky vždy do 20. Dna v mesiaci vopred. Ak to dobre chápem tak už týmto dátumom to je 20. 6 mi ma uhradiť výživné? Ďakujem za odpoveď pekný deň prajem.

Odpoveď: Kedy má začať platiť výživné?

Dobrý deň,

áno rozumiete tomu správne. Otec dieťaťa je povinný Vám uhradiť prvú platbu výživného už do 20.06.2017.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Kedy má začať platiť výživné? (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Včerajším dňom, t.j 12. 10. Nás súd rozviedol a zároveň aj určil vyživovaciu povinnosť na maloleté dieťa, ktorú ma odporca platiť vždy do 15. Dna v mesiaci k rukám matky vopred. Vzdali sme sa odvolania tým pádom rozsudok nadobudol platnosť. Chcem sa spýtať, keď je to mesiac vopred, odporca je povinný na maloletú zaplatiť aj za aktuálny mesiac, t.j september, a navyše uhradiť aj výživné vopred za mesiac október? Ďakujem.

Odpoveď: Kedy má začať platiť výživné?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.10.2021)

Dobrý deň,
rozhodujúce bude kedy Vám bude súdne rozhodnutie doručené. Nie je podstatné kedy bolo rozhodnutie vyhlásené. Aj predbežná vykonateľnosť súdnych rozhodnutí v časti výživného je nastavená na doručenie rozsudku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kedy má začať platiť výživné? (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem se spýtať. Minulý týždeň probehl súd o vyživnem na mé dva syny. Jen vec se má tak, že matka s deťmi stále žije v jednej domácnosti dennou aj přes to, že spolu nijakým jiným zpusobem nežijeme. O deti SE staráme zatím oba podle potreby. Ale navrch na výživné podala a súd probehl. Ovšem skrz to bývanie to sudkyňa zamietla a odručila na marec pristiho roku. Mám povinnosť platiť ji něco teď, keď sem nedostal ani žadné vyjadrenie ani zápisnicu? Lebo ja ji peniaze dávam, ale pouze 200e a ona žádala o 300. Taktiež stále nakupujú a platím spoločne účty. Dekuju za odpoveď.

Odpoveď: Kedy má začať platiť výživné?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.11.2020)

Dobrý deň,
kým rodičia žijú v spoločnej domácnosti a matke prispievate aspoň čiastočne, resp. by ste napríklad platili všetky výdavky rodiny, nemusíte nad rámec toho platiť ďalšie výživné. Svoju vyživovaciu povinnosť totiž plníte tým, že zabezpečujete potreby rodiny po finančnej stránke (možno aj osobnej stránke). Zrejme preto bolo aj súdne konanie odročené na tak dlhý čas, lebo súd nevie ustáliť skutočnosti dôležité pre rozhodnutia, možno matka avizovala vysťahovanie...


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kedy má začať platiť výživné? (Rodinné právo)

Dobrý deň. Priateľ dostal návrh na určenie výživného s tým, že, aby bolo výživné vyplatené od podania návrhu. Chcem sa spýtať, či to tak môže byt alebo len od právoplatnosti rozsudku. Pretože odvtedy ako navrhovalelia( jedna sa o 3 dospelé deti) návrh podali prešiel presne rok kým mu prišlo, aby sa vyjadril. Pokiaľ to bude trvať ešte dlho kým sa výživné určí môže sa táto suma vyšplhať dosť vysoko. Priateľ platí ale nie až takou sumou ako požadujú.

Odpoveď: Kedy má začať platiť výživné?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.06.2017)

Dobrý deň. Výživné možno žiadať od podania návrhu, alebo odo dňa právoplatnosi rozhodnutia súdu. Pokiaľ súd určí, že Váš priateľ je povinný platiť výživné odo dňa podania návrhu, tak určí nielen túto sumu, ale umožní túto sumu platiť v splátkach popri bežnom výživnom. V praxi sa často stáva, že súd rozhodne o platení výživného od podania návrhu. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Kedy má začať platiť výživné?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku