Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Je zmier vhodným spôsobom ukončenia trestného konania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Je zmier vhodným spôsobom ukončenia trestného konania?

Dobrý deň, dovoľujem si Vás poprosiť o vyjadrenie sa k danej problematike. Môj syn ako osemnásťročný v roku 2013 mal dopravnú nehodu, pri ktorej narazil do plynovej prípojky. Obvinenie vydal príslušník PZ a začalo sa trestné stíhanie pre prečin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia podľa § 288. Test na alkohol bol negatívny. Obvinený a poškodený uzavreli zmier na Okresnej prokuratúre a poškodený obdržal náhradu škody od poisťovne. Na okresnú prokuratúru sme vložili sumu 170 eur, z čoho polovica sťahovala na štát a polovica išla Únii žien. Vzhľadom k tomu, že obvinený nebol predtým súdne trestaný, bol hodnotený kladne v škole, mal dobré študijné výsledky a nebol riešený v priestupkovom konaní, prokurátorka to považovala za dostačujúce. Keďže nám poradili, že zmier je najlepšia cesta, súhlasili sme. V roku 2016 si syn podal žiadosť o zamestnanie za policajta a v odpise trestov sme zistili, že má záznam. Pri zmieri nám však nepovedali, že to bude mať zapísané v odpise. Prosím Vás láskavo o vysvetlenie tejto situácie. Konali sme teda správne? Za Vašu odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem. So srdečným pozdravom.

Odpoveď: Je zmier vhodným spôsobom ukončenia trestného konania?

Dobrý deň, vo svojom príspevku neuvádzate, kto Vám mal odporučiť uzavretie zmieru v trestnom konaní, predpokladám však, že máte na mysli orgány činné v trestnom konaní. Tieto orgány však majú povinnosť poučiť subjekty trestného konania o právach a povinnostiach podľa Trestného poriadku. Nemožno od nich preto spravodlivo požadovať, aby uviedli všetky možné právne následky pre praktický život konkrétneho subjektu a ktoré vyplývajú z iných právnych predpisov, ako je napr. zákon č. 330/2007 Z.z. o registri trestov. Naviac, ak všetky právne predpisy sú verejne prístupné a platí zásada znalosti ich obsahu. Vami namietaná skutočnosť taktiež nemá už žiadny právny význam, nakoľko rozhodnutie o schválení zmieru a zastavení trestného stíhania nadobudlo právoplatnosť. Podľa § 13 ods. 2 pís. b) zákona o registri trestov, súčasťou odpisu registra trestov sú aj údaje o právoplatnom rozhodnutí súdu alebo o právoplatnom rozhodnutí prokurátora o schválení zmieru a zastavení trestného stíhania. Z hľadiska správnosti a spravodlivosti si je taktiež potrebné uvedomiť, že Váš syn spáchal trestný čin, k čomu sa sám priznal, a preto nesie zodpovednosť a následky svojej protiprávnej činnosti.